41. Turizm Haftası Üniversitemizde Kutlandı

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü


Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası’nın 41’incisi, Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi ev sahipliğinde yapılan etkinliklerle kutlandı. 19 Nisan Çarşamba günü gerçekleştirilen etkinliklerde çevre temizliğine, panele, müzik dinletilerine ve dans gösterilerine yer verildi.

41. Turizm Haftası kapsamında düzenlenen etkinliklerin ilki, Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından çevre bilincine dikkat çekmek için Özgecan Meydanı’nda yapılan sahil temizliği oldu.

Program, Turizm Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiren ‘Turizm ve Kriz: Sorunlar, Sonuçlar ve Dersler’ konulu panelle devam etti. Oturum başkanlığını Turizm Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bahar Taner’in yaptığı panelde; Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Edip Nazım Araç, POYD Yönetim Kurulu Üyesi-Calista Luxury Resort Genel Müdürü Ali Kızıldağ , Türkiye Seyehat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi-Olcartur Yönetim Kurulu Başkanı Numan Olcar, Dedeman Otelleri CEO'su Emrullah Akçakaya konuşmacı oldu.

Panelde; 2015 yılından bu yana ülkemizde yaşanan olumsuzlukların turizm sektöründe gösterdiği etki, yaşanan sorunlara çözüm yolları konuşuldu. Turizmde yaşanan krizi, İstanbul ve Antalya başta olmak üzere turizm bölgeleri ekseninde değerlendiren konuşmacılar, rakamlarla krizin etkilerini açıkladı. Yaşanan krizden çıkma yollarının da tartışıldığı panelde, etkisi bir süre daha devam etmesi beklenen kriz için yeni paradigmaların geliştirilmesi gerektiği vurgulandı.

Toplumda turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla kutlanan Turizm Haftası kapsamında gerçekleştirilen bir diğer etkinlik, Turizm Fakültesi bahçesinde düzenlenen tören oldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla açılışı yapılan törene; Vali Vekili Dr. Mustafa Özarslan, rektör yardımcıları Prof. Dr. Ali Kaya ve Prof. Dr. Hakan Arslan, Genel Sekreter Vedat Güngör, Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Birdir, üniversitemizin akademik ve idari personeli ile öğrencileri, çok sayıda sektör temsilcisi katılım gösterdi.

Protokol konuşmalarıyla devam eden törende Vali Vekili Dr. Mustafa Özarslan, Mersin’in yüksek turizm potansiyeline sahip önemli illerden biri olduğunu belirterek yaşadığımız bölgenin kıymetini daha fazla bilmemiz gerektiğini vurguladı. Dr. Özarslan, Çukurova Bölgesel Havalimanı ve Akdeniz Sahil Yolu Projesi başta olmak üzere devam eden yatırımların hayata geçmesiyle birlikte daha iyi bir noktaya gelineceğini kaydetti. Dr. Özarslan, yapılan yatırımlarla sektörün insan gücünü oluşturan gençlere istihdam alanları sağlanacağını da söyledi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kaya, gerek bölgemiz gerek ülkemiz açısından önemli bir potansiyele sahip turizm sektörünün çok faktörlü bir alan olduğunu söyledi. Prof. Dr. Kaya, turizm zenginlikleri bakımından dünyanın sayılı merkezlerinden biri olan ülkemizde yaşanan sorunların çözülmesini dileyerek gerçekleştirilen organizasyona ev sahipliği yapmanın gururunu duyduğunu ifade etti ve katkı sunanlara teşekkür etti.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu da konuşmasında, her geçen gün turizm kapasitesinin ve yatırımlarının arttığına değinerek sahip olunan potansiyelin en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Tatil planları yapanları ‘Bu Sene Mersin’ sloganıyla ilimize davet eden Kabahasanoğlu, 2017 yılının sektör açısından iyi geçmesini diledi.

Mersin Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Hamit İzol ise yaşanan turizm krizinden en fazla etkilenen illerden birinin Mersin olduğunu söyleyerek iç ve dış turizmin canlanması için önemli çalışmalar yapıldığının altını çizdi. Mersin’in gelecekte çok daha iyi bir seviyeye geleceğine inandığını ifade eden İzol, ülkemizin turizm alanında önünün açılmasını diledi.  

Konuşmaların ardından Turizm Haftası kapsamında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon dallarında yarışarak dereceye giren ilköğretim öğrencilerine ödülleri verildi.

Resim dalında dereceye giren Hevi Uzun, Beyza Biçici ve İrem Yıldız’a Vali Vekili Dr. Mustafa Özarslan tarafından ödülleri takdim edildi.

Şiir dalında dereceye giren Selahattin Gürler, Furkan Kartal ve Ömer Asaf Düzyol da ödüllerini Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kaya’dan aldı.

Kompozisyon dalında ise Merve Üredi, G. Eren Uçar ve İrem Ebru Kulakçı dereceye girdi. Öğrencilere ödülleri Mersin Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Hamit İzol, İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu ve Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Birdir tarafından verildi.

Düzenlenen program Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın uluslararası ödüller alan öğrencilerinin resitaliyle devam etti. Dinletide keman çalan İdil Olgar’a hocaları Öğr. Gör. Isabelle Monıque Kollo ile Öğr. Gör. Marina Jıncharadze eşlik etti. Öğr. Gör. Marina Jıncharadze’nin öğrencisi Yahya Azimoğlu ikinci eserde performans sergiledi. Öğretim elemanı İrem Yunkuş’un piyano çaldığı ve Opera Anasanat Dalı öğrencisi Soprano Dilara Kaymak eserler seslendirmesiyle sona eren resital dinleyicilere sunuldu.  

Mersin Üniversitesi Dans ve Jimnastik Topluluğu  ile  Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekipleri  gösterisine yer verilen programın sonunda Mersin Üniversitesi Takı Teknolojisi ve Tasarımı Yüksekokulu öğrencilerinin takı sergisi gezildi.

 

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2017-04-24 12:50:11
  • 3190

Actual News