Hemşirelik Haftası Coşkuyla Kutlandı

++
slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü


Sağlık Yüksekokulu, Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Türk Hemşireler Derneği Mersin Şubesi işbirliğiyle Hemşirelik Haftası kutlama programı düzenlendi. 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü ve 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası dolayısıyla gerçekleştirilen programda; hemşirelik mesleğinin tarihi, önemi ve Uluslararası Hemşireler Birliği’nin (ICN) 2017 teması ve amacı anlatıldı. 

12 Mayıs Cuma günü, Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde yapılan etkinliğe; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kaya, Türk Hemşireler Derneği (THD) Mersin Şube Başkanı Prof. Dr. Sabire Yurtsever, Sağlık Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ahmet Çelik, İl Sağlık Müdür Vekili Necmettin Yazıcıoğlu, Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Başhemşire Yardımcısı Müjde Moran’ın yanı sıra çok sayıda hemşire ve hemşire adayı katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmaları, THD Başkanı Prof. Dr. Yurtsever ve Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Başhemşire Yardımcısı Müjde Moran tarafından yapıldı.

Prof. Dr. Sabire Yurtsever yaptığı konuşmada hemşirelik mesleğinin tarihini, ülkemizde hemşirelik bölümü eğitim programlarının yıllara göre değişimlerini, meslekte yaşanan problemleri anlatarak, “Hemşireler yaşadıkları sorunların çözümleri ve her alanda güç kazanmak için birlikte hareket etmelidir. Birlikte hareket edebilme konusunda en büyük güç kaynağı ise profesyonel derneklerdir. Sadece hemşirelerin değil her meslek gurubunun kendisini temsil eden güçlü örgütlere ihtiyacı vardır” dedi.

Müjde Moran ise ICN 2017 Teması olarak belirlenen "Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Ulaşmada Hemşirenin Rolü” başlıklı sunumunda, “ICN, bu yıl hemşirelerin genel nüfus ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri açısından bireysel ve örgütsel düzeyde katkıda bulunmayı, bu hedeflere ulaşmak içinde mevcut çabaları belirlemeyi ve takdir etmeyi amaçlamaktadır. 2015 yılında Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’nde 2030 yılı sürdürülebilir kalkınma hedefleri olarak 17 hedef belirlenmiş ve bunu 191 ülke onaylamıştır. Her temada olduğu gibi 2017 yılı teması da hemşireler ile politikacılar arasındaki ilişkiyi güçlendirmeyi hedeflemiştir” ifadelerine yer verdi.

Etkinlik, yönetmenliğini Ali Mansuroğlu'nun yaptığı ‘Sağlıkta Şiddet’ konulu tiyatronun, hemşirelerden oluşan tiyatro ekibi tarafından sunulmasıyla devam etti. Hemen akabinde ise Sağlık Yüksekokulu öğrencileri tarafından Türk Halk Müziği dinletisi sunuldu.

Düzenlenen etkinlik, tiyatro ekibine ve müzik dinletisi sunan öğrencilere teşekkür belgesi takdim edilmesiyle sona erdi.

 

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2017-05-15 13:38:46
  • 1814