Prof. Dr. Çamsarı 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinliklerine Katıldı

++
slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü


Üniversitelerarası Kurul Başkanı ve Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Mersin Valiliği tarafından düzenlenen ‘15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ programına katılım gösterdi. Düzenlenen etkinliklere; Mersin Milletvekilleri Yılmaz Tezcan, Hacı Özkan, Ali Cumhur Taşkın ve Baki Şimşek, Mersin Valisi Ali İhsan Su ve Eşi Zeliha Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Kadir Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, İl Jandarma Komutanı Albay Hüseyin Kanat, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Albay Fatih Erhan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, il protokolü, sivil toplum kuruluş temsilcileri, şehit yakınları, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Hafta boyu sürecek olan etkinliklerin ilkinde, 11 Temmuz Salı günü Akbelen Mezarlığı’nda bulunan şehitlik ziyaret edildi ve şehit kabirleri tek tek dolaşılarak karanfil bırakıldı. Sonrasında Muğdat Camii’nde, canlarını feda eden şehitler için Mevlid-i Şerif okutuldu.

 

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’dan “Demokrasi ve Milli Birlik” Konulu Konferans

Etkinlikler kapsamında Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın konuşmacı olduğu “Demokrasi ve Milli Birlik” konulu konferans düzenlendi. Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen konferansa Mersin Milletvekilleri Yılmaz Tezcan, Ali Cumhur Taşkın, Hacı Özkan ve Baki Şimşek, Vali Ali İhsan Su, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Üniversitelerarası Kurul Başkanı ve Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, il protokolü, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Konferans, vatan için canını feda etmiş aziz şehitlerin manevi huzurunda saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı. Sonrasında Cumhurbaşkanlığı tarafından ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ kapsamında hazırlanan kısa film izlendi.

Konferansın açılışında bir konuşma yapan Vali Ali İhsan Su ise her ülkenin tarihinde o ülkenin ve milletin kaderini değiştiren bazı önemli olayların yaşandığına dikkat çekerek başladığı konuşmasında, 15 Temmuz gecesi yaşanılan mücadelenin milletimizin ve ülkemizin tarihine altın harflerle yazıldığını dile getirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz da milletimizin, 15 Temmuz gecesinde büyük bir ihanet şebekesinin hain girişimiyle karşı karşıya kaldığını ifade ederek  bu hain girişime milletimizin asil evlatları tarafından dur dendiğini kaydetti. 

Konferansında 15 Temmuz’da topraklarını işgal etmek isteyenlere fırsat verilmediğinin altını çizen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, “İstiklal harbi nasıl bir ateşle imtihansa, 15 Temmuz da bir ateşle imtihandır. Milletimiz nasıl Toros dağlarında, Çukurova’da işgalcilere karşı direndiyse, 15 Temmuz’da da Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla hangi kökenden, hangi inanç grubundan, hangi soysal katmandan olursa olsun bir ve bütün olarak meydanlara inmiş, tüm dünyaya bu Milletin demokrasisine nasıl sahip çıktığını göstermiştir” şeklinde konuştu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Mevzu bahis Vatansa gerisi teferruattır’ sözünü anımsatarak konuşmasına devam eden Bakan Elvan, Atatürk’ün bu sözü söylerken milletimizin şanlı tarihindeki sayısız kahramanlık hikayelerine ve vatan aşkına olan sonsuz güvenine dayanarak söylediğini belirterek, Cumhurbaşkanımızın da aynı düşünce ve inançla, Türk halkının vatanı için canı pahasına mücadele eden o ruhuna güvenerek milletimizi meydanlara çağırdığını söyledi.


Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

 

 


  • 2017-07-14 11:49:47
  • 2282