Öğretim Üyemizin Projesi Gcip Programına Yarı Finalist Olarak Seçildi

++
slide background

Meü


Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nermin Şimşek Kuş tarafından geliştirilen TAPBİS - Türkiye Atık Pazarı Bilişim Sistemi Projesi, atık yönetimi teknoloji ve inovasyon alanında katıldığı “GEF-UNIDO Global Cleantech Innovation Programme (GCIP)” kapsamında yarı finalist olarak seçildi.

Dünyanın en büyük ve en kapsamlı temiz teknoloji programı ve küresel bir insiyatif olan GCIP, Birleşmiş Milletler Sınai ve Kalkınma Teşkilatı (UNIDO), Küresel Çevre Fonu (GEF) ve The Cleantech Open tarafından; Türkiye’de Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının himayelerinde ve TÜBİTAK’ın ev sahipliğinde yürütülüyor. Programın diğer paydaşları arasında Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, KOSGEB ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı yer alıyor.

Proje ile ülkemizin geri kazanım kapasitesinin artırılması, kaynağında önlenemeyen atıkların başka tesisler için ham madde olabilmesinin sağlanması, atıkların çevre ve insan sağlığı açısından tehdit olmaktan çıkartılarak yeniden ekonomiye kazandırılmasına yönelik seçeneklerin arttırılması, sürdürülebilir kalkınma ve döngüsel ekonomiye geçiş süreçlerine katkı sağlanması hedefleniyor.

 

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2017-08-07 10:21:22
  • 1369