Konferans: Mesnevi ve Pedagoji

++
slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü


Üniversitemiz tarafından Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin hayatının, fikir ve düşünce yapısının ele alındığı ‘Mesnevi ve Pedagoji’ başlıklı konferans düzenlendi. Konferansta, üniversitemiz davetlisi olarak Mersin’e gelen Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Doğan konuşmacı olarak yer aldı. 

Doç. Dr. Süleyman Doğan, program öncesinde Rektörümüz Prof. Dr. Çamsarı’yı makamında ziyaret ederek üniversitemiz hakkında bilgi aldı. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Prof. Dr. Çamsarı, Doç. Dr. Doğan’a teşekkür plaketi takdim etti. 

1 Aralık Cuma günü Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde yapılan konferansa; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Yaşar, ile Rektör Danışmanı Prof. Dr. Durmuş Ali Arslan’ın yanı sıra akademik personel, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Mesnevi'nin bir ahlak ve pedagoji kitabı olduğunu söyleyen Doç. Dr. Süleyman Doğan, Mesnevi kitabı ve pedagoji kavramı hakkında bilgiler verdi.

Mevlana'nın ilahi bir kaynaktan beslendiğini belirten Doç. Dr. Doğan, “Mevlana, ‘gök kubbe evim insanlık ailem' sözüyle insanlığın bir mertebe olduğunu ifade etmiştir. Mevlana, yaşamını ‘hamdım, piştim, yandım’ sözleriyle özetleyerek ölüm gününün kutlanmasını isteyen bir insandır” şeklinde konuştu. 

“Mevlana, hem batı hem de doğu âlimleri tarafından en çok tanınan ve saygı duyulan ilim adamları arasındadır” diye konuşan Doç. Dr. Doğan; “Günümüze kadar birçok dile çevrilen Mesnevi, bir evrensel değerler hazinesidir. Mevlana’yı ve Mesnevi’yi iyi anlamalı, iyi anlamlandırmalıyız. Mevlana mutasavvıftır. Her mutasavvıf aynı zamanda bir terbiyeci bir eğitimcidir. Mevlana’nın eğitimle ilgili fikirleri, dünya görüşü ve insana bakış tarzı üzerine şekillenir. Mevlana’nın kullandığı eğitim metodu bugünkü çağdaş eğitim kuramlarından ’daimicilik’ metoduyla örtüşmektedir. O, aşksız bir eğitimci olamayacağına ve kaliteli eğitimcinin bizzat aşkın kendisi olduğuna dikkat çekmiştir” dedi.

Mesnevi kitabında yer alan kıssalardan örnekler sunan Doç. Dr. Doğan, konferans sonunda "Mesnevi’den Pedagojik Telkinler" adlı kitabını katılımcılar için imzaladı.

  

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2017-12-01 13:50:51
  • 1246