Geleceğin Dahileri, Kodlama Saati'nde Buluştu

++
slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü


Mersin Üniversitesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliğiyle yürütülen ‘Geleceğin Programcıları Genç Dahiler Projesi’ne ait tanıtım ve yaygınlaştırma faaliyetleri doğrultusunda ‘Kodlama Saati’ etkinliği gerçekleştirildi. 

5 Aralık Salı günü, Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen etkinliğe, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu, Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Koca, Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı ve Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mutlu Nisa Ünaldı Coral ile öğrenciler katıldı.

Gerçekleştirilen projede; Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Hatice Sancar Tokmak, Yrd. Doç. Dr. Erman Uzun, Yrd. Doç. Dr. İlker Yakın, Yrd. Doç. Dr. Berrin Doğusoy ve Yrd. Doç. Dr. Ali Gök görev aldı.

Bilgisayar Bilimleri Eğitim Haftası’nda 180’den fazla ülkede gerçekleştirilen ve milyonlarca öğrenciye ulaşmış küresel bir hareket olan Kodlama Saati etkinliğinde, 9 farklı okuldan toplam 82 çocuk tüm dünya ile aynı anda kodlama yaptı. 

Etkinliğin, öğrencilerin eğitim hayatına ve geleceklerini planlamalarına büyük katkı sağlayacağını dile getiren Genel Sekreter Yardımcısı Çokakoğlu, “Bilgisayar bir oyun aracı olarak görülüyor ama bugün inanın dünyanın her köşesinde bilgisayarlar büyük önem arz ediyor. Bu yüzden bizler de bu işin mutfağına girmeliyiz” dedi. 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, kodlamanın küçük yaşlarda öğrenilmesinin etkisinin önemli olduğunu vurgulayarak, “Erken yaşlarda henüz çocuğun zihni yalnızca bilgisayar oyunlarıyla dolmamışken ona programın nasıl oluştuğunu anlatmak onlar açısından son derece önemlidir. Geleceğin dahilerinin bizim çocuklarımız arasından çıkacağına inanıyorum. Onları aydınlık bir gelecekte başarılı, azimli ve kariyer sahibi bireyler olarak hayal ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr.  Mutlu Nisa Ünaldı Coral, kodlama eğitimlerinde neler yapıldığını anlatarak, “Bu etkinlik yaklaşık 180 ülkede milyonlarca öğrencinin aynı anda yaptığı bir etkinlik olarak karşımıza çıkıyor. Öncelikle Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bizlere ev sahipliği yaptığı için çok teşekkür ediyorum. Öğrencilerimize de katılımlarından dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum” şeklinde konuştu. 

Etkinlikte, öğrencilere eğitim uzmanı Turan Özgür Öksüz ve robotik uzmanı Mustafa Çağlayan Durmaz tarafından Bilişim Temelli Bilim Etkinlikleri eğitimi verildi.

  

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2017-12-06 10:14:46
  • 1213