Genç Bilim İnsanlarına Derlem Dilbilim Kursu

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü


Türkiye’de yerleşik üniversitelerde lisansüstü düzeyde dil/dilbilim alanlarında eğitimlerini sürdüren genç bilim insanlarına yönelik ‘Derlem Dilbilim Kursu’ düzenlendi. Yenişehir Kampüsü Eğitim Fakültesi dersliklerinde gerçekleştirilen kursa farklı üniversitelerden 55 öğrenci katıldı.

1-4 Mart 2018 tarihleri arasında düzenlenen etkinlik, TÜBİTAK tarafından desteklenerek tamamlanan “Türkçe için ‘Kendi Kendine Derlem’ Oluşturma Platformu” başlıklı proje kapsamında gerçekleştirildi.

Dil/dilbilim alanında çalışan araştırmacıların kullanımına açık olacak bir derlem yazılım kümesi oluşturmak ve Türkçe üzerine yürütülen dil/dilbilim çalışmalarına yeni boyutlar kazandırmak amacıyla gerçekleştirilen etkinlik 33 saati teorik, 11 saati uygulama olarak planlandı.

Teorik derslerde; “Doğal Dil İşlemenin Kuramsal Temelleri”, “Derlem Dilbilim: Temel Kavramlar”, “Doğal Dil İşleme Uygulamaları: Bugün ve Gelecek”, “Derlem Oluşturma ve Özel Alan Derlemleri”, “Dilbilim ve Derlem Dilbilim Uygulamaları”, “Türk Dilbilim Çalışmalarında Yöntemsel Yaklaşımlar ve Derlem Dilbilim Uygulamaları”, “Dil Dokümantasyonu ve Derlem Kullanımı”, “Standart Derlem Araçları”, “Öğrenici Derlemleri ve Dil Öğretimi”, “Türkçe Üzerine Derlem Projeleri”, “Türkçenin Tarihsel Derlemi”, “Türkçede Neolojizm Yapılarının Otomatik Çıkarımı”, “Sözlükbilim, Elektronik Sözlükçülük ve Derlem Dilbilim”, “Türkçe Sözlük Bilim Terimleri Üzerine Bir Derlem Araştırması Projesi” başlıklarında ders verildi.

Uygulama/Atölye derslerinde ise “Standart Derlem Araçlarında Dil İşleme/İnceleme Uygulamaları” ve “Türkçe için Kendi Kendine Derlem Oluşturma Platformu Modülleri Üzerine Uygulamalar” başlıklarına yer verildi.  

Etkinliğin Düzenleme Kurulu’nda Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nurettin Demir, Mersin Üniversitesi’nden Doç. Dr. Bülent Özkan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden Doç. Dr. Nihal Çalışkan ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Gülşen Eryiğit görev aldı. Bilim Kurulu’nda ise Hacettepe Üniversitesi’nden  Prof. Dr. Nurettin Demir, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erdoğan Boz, Mersin Üniversitesi’nden Doç. Dr. Bülent Özkan, Çukurova Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Bekir Tahir Tahiroğlu ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Gülşen Eryiğit yer aldı.

Kursun eğitmenleri; Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nurettin Demir ve Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erdoğan Boz ve Dr. Fahri Doğru, Mersin Üniversitesi’nden Doç. Dr. Bülent Özkan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden Doç. Dr. Nihal Çalışkan,  Çukurova Üniversitesi’nden Doç. Dr. Engin Çetin ve Yrd. Doç. Dr. Bekir Tahir Tahiroğlu, Kocaeli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Dilek Fidan ve Dr. Ferdi Bozkurt, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden Dr. Özkan Aslan oldu.

Proje yürütücülerinden üniversitemiz Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Bülent Özkan projenin önemine ilişkin şunları söyledi: “Dil çalışmalarında bir çok ülkede bilgisayarın kullanımı çok arttı. Türkçe de bilgisayarın kullanımı yeni yeni oluşmaya başladı. Biz bu projede, dil bölümü hakkında araştırma yapan kişilerin kolayca erişim sağlaya bileceği bir platform geliştirdik. Bu platformu da insanlar çalışmalarını yapabilsin diye kullanıma açtık.”

 

 

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2018-03-05 07:32:39
  • 1969