Batı Resminde Yemek Kültürü Üzerine Bir Yorumlama

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü


Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü ve Plastik Sanatlar Topluluğu tarafından “Batı Resminde Yemek Kültürü Üzerine Bir Yorumlama” başlıklı konferans düzenlendi. 

12 Mart Pazartesi günü gerçekleşen konferansın konuşmacısı Necmettin Erbakan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Yılmaz oldu.

Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde yapılan programa; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, Güzel Sanatlar Enstitü Müdürü Doç. Dr. Savaş Yıldırım, Resim Bölüm Başkanı Prof. Nurseren Tor ile Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Hüseyin Sönmez ile öğretim elemanları, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Etkinlikte konuşan Prof. Nurseren Tor, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Yılmaz’ın özgeçmişi hakkında bilgi vererek emeği geçenlere teşekkür etti.  

Yemekle sanat arasındaki ilişkiyi görsellerle açıklayan Yrd. Doç. Dr. Yılmaz, “Neolitik dönemde toprak, üreme, mahsul, tarım ve kadın bir araya geldiği zaman bambaşka bir sanat ortaya çıkıyor. İnsanoğlu bu dönemde sanatla yemek kültürünü mağarada harmanlıyor. Modernleşen dünyada da değişim, kendini yemek kültürü üzerinden resim sanatında buluyor. Batı sanatında insanoğlu bazen günahı, bazen yasağı, bazen de bir ihaneti yemek metaforu üzerinden vurgulamaya çalışıyor” ifadelerine yer verdi. Sanatın resim, mimari, seramik gibi alanlara ayrılmaması gerektiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Yılmaz “Nasıl ki kulağını eğiten birisi güzel bir müzikten etkileniyorsa, gözünü eğiten biri de güzel bir resimden, güzel bir heykelden aynı oranda etkilenebilir. İkisinde de estetik haz aynı kutsallıktadır” dedi.

Konuşmanın ardından Yrd. Doç. Dr.  Yılmaz, katılımcıların sorularını yanıtladı.  

Etkinlik sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı tarafından Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Yılmaz’a teşekkür belgesi takdim edildi.

 

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

 


  • 2018-03-12 15:32:26
  • 1522