Üniversitemiz “ Trafik Kazalarını Önleme Güvenli Sürüş Teknikleri ” Eğitimine Ev Sahipliği Yaptı

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü


Mersin Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Eğitim Bürosu’nda görevli polis memuru Ömer Şen tarafından Üniversitemizde “Trafik Kazalarını Önleme Güvenli Sürüş Teknikleri” eğitimi verildi.

Üniversitemiz Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen eğitimde pek çok kazanın aslında sürücünün dikkati ve deneyimi ile önlenebileceği dile getirildi.

Ülkemizde geçtiğimiz yıl 7500 kişinin trafik kazalarında hayatını kaybettiğini belirten Ömer Şen, bu kazaların yüzde 95’inin sürücü kusurlarından kaynaklandığını ifade etti. Bu nedenle araç sürücülerinin bilgi birikimlerini artırmasının çok önemli olduğunu söyleyen Şen, “sadece iyi sürücü olmak yetmiyor, araçların teknolojisini de bilmek gerekiyor” dedi.

Araç sürücülerinin direksiyon başında oturuş pozisyonundan emniyet kemeri kullanımına kadar dikkat edilmesi gerekenleri vurgulayan Polis Memuru Ömer Şen, özellikle seyir halindeyken cep telefonu kullanmanın kazalara adeta davetiye çıkardığını, aşırı hızın da bir diğer önemli kaza sebebi olduğunu vurguladı.

Bir aracın çok fazla özelliğe sahip ya da çok pahalı olmasının önemli olmadığına dikkat çeken Şen, “Araç parası kadar değil, sürücüsü kadar güvenlidir. Hızlı, seri ve sert araç kullanmak iyi sürücü olmak anlamına gelmez. Trafiğe çıkan her araç sürücüsünün hem aracını çok iyi tanıması hem de ileri sürüş eğitimleriyle kendini geliştirmesi gerekiyor.” dedi. 

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2018-11-13 10:13:59
  • 757