Üniversitemizde Namus Adına Şiddet Konferansı Gerçekleştirildi

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü


Üniversitemiz Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından ‘’Namus Adına Şiddet’’ konulu konferans gerçekleştirildi.

26 Kasım Pazartesi günü Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansa,  Mersin Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (MERKAM) Müdürü Prof. Dr. Ayda Çelebioğlu,  MERKAM üyeleri, çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Üniversite ve MERKAM olarak kadına şiddetin önlenmesi için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını belirten MERKAM Müdürü Prof. Dr. Ayda Çelebioğlu; ‘’Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın kadına yönelik şiddeti önleme projesinde yer alıyoruz. Derslerimizde öğretim üyesi arkadaşlarımıza müfredatlarını güncellemeleri konusunda önerilerde bulunuyoruz, bilimsel toplantılar ve kongrelere katılım sağlayarak, bilimsel çalışmalarımızı sunuyoruz. Ancak bizi en mutlu eden gelişme, toplumsal cinsiyet dersinin bütün bölümlerimizdeki öğrencilerimizin seçebilecek olmasıdır. Bu Türkiye’de bir ilk‘’ dedi.

Şiddeti meşrulaştıran bir kavram olarak namus kavramının değerlendirileceği etkinliği düzenlemekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Prof. Dr. Çelebioğlu; ‘’Bizim ülkemizde ya benimsin ya toprağın kavramı var ve bunun temelinde de namus kavramı var. Bu konuda bizlere önemli bilgiler verecek olan bu konferansı düzenlemekten memnuniyet duyuyoruz. Bu vesile ile konferansta emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.’’ ifadelerini kullandı.

MERKAM müdür yardımcısı Doç. Dr. Duygu Vefikuluçay Yılmaz ‘’Namus Kavramı ve Namus Anlayışını Etkileyen Faktörler’’ başlıklı sunumunda, namus kavramından ve Türkiye ve dünyada namus kavramının nasıl algılandığı hakkında katılımcılara bilgi verdi. Uzm. Burcu Şanlı ise; ‘’Üniversite Öğrencilerinin Kadına İlişkin Namus Anlayışı İle İlgili Tutumları Mersin Üniversitesi Örneği’’ başlıklı sunumunda üniversite öğrencilerinin namus hakkındaki düşüncelerini ve görüşlerini katılımcılara aktardı.


Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2018-11-29 08:09:18
  • 1113