Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Öğretmenlik Mesleğinde Farklı Arayışlar Paneli Düzenledi

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü


Üniversitemiz Eğitim Fakültesi tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlaması kapsamında “Öğretmenlik Mesleğinde Farklı Arayışlar” konulu panel düzenlendi. 27 Kasım Salı günü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı Konferans Salonunda gerçekleştirilen panele Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mutlu Nisa Ünaldı Coral, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. Prof. Dr. Ahmet Akbaş moderatörlüğünde düzenlenen panelde konuşmacı olarak Eğitim Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. F. Ayşe Balcı Karaboğa ve Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Faik Kanatlı yer aldı.

Panel, Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Şehriban Koca’nın oluşturduğu Eğitim Fakültesi korosunun seslendirdiği parçalarla başladı.

Moderatör Prof. Dr. Ahmet Akbaş konuşmasına öğretmenlik mesleğinin tarihi hakkında kısa bilgi vererek başladı.  Bakanlar Kurulu’nun 11.11.1928 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmen unvanını verdiğini anımsatan Akbaş “Ulu Önder 24 Kasım 1928 de Millet Mekteplerinde Başöğretmen olarak okuma yazma öğretir. Bu tarih 1981 yılından itibaren Öğretmenler Günü olarak kutlanmaya başlanıyor”  dedi. Prof. Dr. Akbaş, öğretmenlik mesleğinin özel ifade ederek mesleğin önemini  “Öğretmenlik özel bir meslektir. Öğretmen modeldir. Öğretmen öğrenciye bilgi aktaran değil, bilgiye ulaşma yollarını öğretendir, bilgiyi öğrenciye buldurandır. Öğretmenlik bir sevdadır, yetiştirilmesi de zorlu bir süreçtir”  sözleriyle ifade etti.

Prof. Dr. Ayşe Balcı Karaboğa “Öğretmenlik Mesleğinde Etik” konulu konuşmasında “Bir mesleğin profesyonelleşebilmesi için o mesleğin bir uzmanlık eğitimi içermesi, yasal çerçevelerle tanımlanmış olması ve kendine has etik değerleri oluşturmuş olması beklenir. Öğretmenlik kendine has uzmanlık bilgi, beceri ve değerleri ile profesyonel bir meslektir. Öğretmen yetiştirme süreci içinde hem öğretim elemanları hem de öğrenciler olarak bilgi ve beceri öğretimine yoğunlaştığımızı, etik değerler ve öğretmen tutumlarına ise sınırlı düzeyde eğildiğimizi düşünüyorum. Eğitim-Öğretim Hizmeti Verenler için Mesleki Etik İlkeleri’nin çeşitli kurumlar ve paydaşların katıldığı tartışma ortamı sonucunda MEB tarafından hazırlanmış olduğunu ve kamuoyu ve eğitimcilere 24 Haziran 2015 tarihinde ilan edildiğini belirten Prof. Dr. Ayşe Balcı Karaboğa altı başlıktan oluşan bu ilkelerden ilk ikisi olan “öğrencilerle ilişkilerde etik ilkeler” ve “eğitim mesleğine ilişkin etik ilkeleri” katılımcılarla paylaştı ve öğretmenlerin diğer mesleklerden daha yüksek bir davranış standardına sahip olduğunu belirtti. 

Panelin diğer konuşmacısı Prof. Dr. Faik Kanatlı da “ Okuma Sosyalleşmesi” başlıklı konuşmasında “Sosyalleşme dilseldir” vurgusu yaptı. Okuma sosyalleşmesi kavramıyla sosyalleşme ile okuma arasında bir koşutluk olduğunun altını çizen Prof. Dr. Kanatlı, ödev olarak okuma ile bireysel önceleme olarak okuma arasında ayrım yaptı ve okumanın kişiyi özgürleştirdiğini, kişilik gelişimine katkı sunduğunu, anlam/mana yükleme ihtiyacını karşıladığını, kişinin kendisiyle ve başkasıyla buluşmasını sağladığını ve zamanlar arası yolculuğa olanak tanıdığını belirtti. Prof. Dr. Kanatlı konuşmasını “Okumak başkasının beyniyle düşünmektir; başkasının beynini ödünç almaktır” sözüyle sonlandırdı.


Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2018-11-29 08:07:51
  • 931