Doğu Akdeniz Kariyer Fuarı Üniversitemiz Ev Sahipliğinde Başladı

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü


Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirilen Doğu Akdeniz Kariyer Fuarı'nın açılışı gerçekleştirildi.

Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış törenine, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Ak Parti Mersin Milletvekilleri Zeynep Gül Yılmaz ve Hacı Özkan,  Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, Adli Yargı Adalet Komisyon Başkanı Mustafa Kahveci,  Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, fuara katkı sağlayan üniversitelerin rektörleri ve temsilcileri, protokol üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Fuarın açılışında konuşan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay; ‘’82 milyonluk nüfusa sahip bir ülkede eğitim alanında bir şey yapmak zor. 3-5 milyonluk nüfuslu ülkelerdeki gibi küçük gayretlerle büyük faydalar sağlayamıyoruz. Eğitimde reform için hem maddi kaynak hem de insan kaynağı gerekiyor. O nedenle üniversitelerin sayısını artırdık. 70-80 bin olan akademisyen sayısı şu an 160 bin civarında. Bu ülke akademik alanda, bilim dünyasında, teknolojide ayağını yerden kesmiştir. Yakın zamanda birçok alanda ülkemizi, performansı en iyi ülkeler standartına yükselteceğiz. Bu nedenle bu fuarlara önem veriyoruz. İlerleyen zamanlarda Türkiye'nin her bölgesinde bu fuarları düzenlemeye devam edeceğiz.’’ ifadelerini kullandı.

Mersin Valisi Ali İhsan Su ise; ‘’Bugün dünyamızda ve ülkemiz özelinde her yerde en önemli konu insan kaynağı. İnsanın yetişmesi, iş sahibi olması, kendini o alanda geliştirmesi, kendine, topluma, çevresine, insanlığa faydalı bir birey olması. Biz de ülkemiz özelinde bunun için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda ilk bölgesel kariyer toplantısını yapıyoruz. İnanıyorum ki, bu kariyer fuarında hem çok değerli öğrenciler hem de kurumlarımız çok ciddi görüşmeler gerçekleştirecektir. Öğrencilerimizin hayatlarına bakış açılarını mutlaka değiştirecektir.’’ dedi.

Bir kentin gelişmesinde üniversite ile kentin bütünleşmesinin önemine vurgu yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ise; ‘’Yaklaşık olarak 5 yıldır görevde olduğumuz sürece, söylediğimiz bir şey vardı o da; bu kentin geleceğinde bir yön çizilecekse bu işte işlerinde en iyi olanların, kariyer yapanların ve üniversitenin olması gerektiğidir. O günden bugüne, belki de ilimizde ortak proje yapmadığımız, danışmanlık vermediğimiz neredeyse hiçbir kurum kalmadı. Araştırmalar özellikle lisans mezunu olanlar olmak üzere, işsizlerimizin olmasının hem devlet hem de ülke kaynaklarımızın harcanması noktasında ciddi bir enerji kaybı olduğunu gösteriyor. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın da talimatlarıyla, bu konu üzerinde ciddi bir şekilde duruldu. Kariyer merkezleri ve bu toplantılar tam da bu işe yaramakta. Bu bağlamda buraya gelen öğrencilerimizin zihinlerinde, sadece hocalarından değil firmalardan ve hatta kamu kurumlarından, okullarını bitirdikten sonra ne yapmaları gerektiği, hangi kurumda ne konumda başvurabilecekleri konusunda ciddi bir şekillenme olacağına inanıyorum.’’ şeklinde konuştu.

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna ise; ‘’2004 yılından bugüne kadar, üniversitelerimiz ile çok diyaloglu çalışmaların içerisinde olduk.  Bilginin yoğun üretildiği bu yerlerden, bunu faydaya dönüştürme yolunda hayata koyduğumuz Avrupa Birliği Projeleri ile birlikte, bilgiyi pratiğe dönüştürmek suretiyle bölgemize değer kattık. Hem şehir ile üniversitemizi bir araya getirmek hem de şehrimize hizmet etmek bizim için çok anlamlı. Ülke ekonomisi üretimle kalkınır. Hedef 2023 vizyonu olduğuna göre, lider ülke Türkiye’yi oluşturmak en büyük hedefimiz. İşte bu kapsamda düzenlenen Doğu Akdeniz Kariyer Fuarı’nda emeği geçen herkesi kutluyorum. Muasır medeniyetler seviyesine ulaşma sevdasına bu genç arkadaşlarıma hep birlikte ulaşmayı Rabbimden diliyorum.’’ dedi.

Üniversitemiz Kariyer Merkezi Müdürü Doç. Dr. İlhan Ege de, böylesine önemli bir etkinliğe Üniversitemiz olarak ev sahipliği yapmanın gurur verici olduğunu belirterek; ’’Türkiye’de ilk olan bir etkinliği düzenlemekten dolayı gurur ve mutluluk duyuyoruz. Bu etkinliğin düzenlenmesinde emekleri olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’ne, Sayın Valimiz Ali İhsan Su’ya, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’ya, tüm paydaş üniversitelere, kurum temsilcileri ve belediyelerimize teşekkür ediyorum.‘’ ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Doğu Akdeniz Kariyer Fuarı’na destek veren kurum ve kuruluş temsilcilerine, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Ak Parti Mersin Milletvekilleri Zeynep Gül Yılmaz ve Hacı Özkan, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ve Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna tarafından plaket takdim edildi.

Daha sonrasında ise Doç. Dr. İlhan Ege moderatörlüğünde açılış paneli gerçekleştirildi.

Doğu Akdeniz Kariyer Fuarı’nda 9 bölge üniversitesi, kamu ve özel sektörden 100’den fazla seçkin firmanın stantları, insan kaynakları yöneticileri, öğrenciler ve mezun gençlerle buluştu. Fuar, 6 Mart Çarşamba günü sona erecek.

Doğu Akdeniz Kariyer Fuarı için detaylı bilgiye, http://dakaf.mersin.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.

 

 Haber videosu için lütfen tıklayınız! 

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2019-03-06 09:32:11
  • 1849