Dünya Diyabet Günü Etkinlikleri Düzenlendi

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

MeüDünya Diyabet Günü etkinlikleri kapsamında Üniversitemiz Hemşirelik Fakültesi İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı ve Mezitli Belediyesi İşbirliği ile 13 Kasım Çarşamba günü Üniversitemiz Çiftlikköy Kampüsü Cumhuriyet Meydanı’nda üniversite çalışanları ve öğrencilerine yönelik olarak farkındalık standı kurularak diyabetle ilgili bilgi verildi ve broşür dağıtıldı.

14 Kasım Perşembe günü de Mezitli Belediyesi meclis salonunda Dünya Diyabet Günü etkinlikleri kapsamında “Küresel Sorun Diyabet” konulu bir panel gerçekleştirdi. Panelde Üniversitemiz İç Hastalıkları Hemşireliği Bölümü Öğretim üyesi Dr. Birgül Vural Doğru “Diyabette Mevcut Durum ve Ailenin Önemi”, Doç. Dr. Meral Gün “Diyabet Önlenebilir mi?, Sağlık Araştırmaları ve Uygulama Merkezi Diyabet Eğitimi Hemşiresi Eylem Türk “Diyabetin Yönetiminde Güncel Yaklaşımlar" ve Diyetisyen Şule Yıldırım Akıcı da “Beslenme ve Diyabet” konularında sunum gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen panele Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Kadın Üretici Pazarında satış yapan kadınlar ve belediye çalışanları katıldı. Panel sonrası katılımcıların diyabet risk ve farkındalığı belirlemeye yönelik şeker, tansiyon, boy kilo endeksi ve kan basıncı kontrolleri yapıldı. Diyabet riski belirlenen kişilere ise sağlık kuruluşlarına başvurmaları önerildi.

22 Kasım Cuma günü ise Mezitli ilçesine bağlı Tepeköy’de Diyabet Farkındalık standı kuruldu. Köy sakinlerine Diyabet hastalığına yönelik bilgilendirme yapıldı. Ayrıca diyabet risk ve farkındalığı belirlemeye yönelik katılımcılara şeker, tansiyon, boy kilo endeksi ve kan basıncı kontrolleri yapıldı. Diyabet riski belirlenen kişilere ise sağlık kuruluşlarına başvurmaları önerildi.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2019-11-28 12:45:46
  • 2176