Fakültemiz ile Mtso İşbirliğinde Düzenlenen “mtso ile Sağlıklı Günler” Etkinliği Prof. Dr. Bahar Tunçtan’ın Online Sunumu ile Gerçekleşti

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

MeüFAKÜLTEMİZ İLE MTSO İŞBİRLİĞİNDE DÜZENLENEN “MTSO İLE SAĞLIKLI GÜNLER” ETKİNLİĞİ PROF. DR. BAHAR TUNÇTAN’IN ONLINE SUNUMU İLE GERÇEKLEŞTİ. 

25 Şubat 2021 Perşembe günü 16:00’da COVID-19 tedbirleri kapsamında MTSO Projeler Müdürü Fevzi Filik’in moderatörlüğünde çevrimiçi olarak düzenlenen seminerde, Eczacılık Fakültemiz Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Bahar TUNÇTAN’ın "Vitaminlerin Akılcı Kullanımı” konulu sunumu gerçekleşti. Sunumda vitaminlerin kaynakları, fizyolojik rolleri ve işlevleri, eksiklik nedenleri, yetersiz veya fazla miktarda alındıklarında ortaya çıkan durumlar, gebeler ve emzirenler için alınması önerilen günlük miktarları, eksiklik durumlarında kullanıldıklarında ortaya çıkan yan etkiler, kullanılmaması ve dikkatle kullanılması gereken durumların yanı sıra, ilaçlar, besinler ve bitkisel ürünler ile etkileşimleri hakkında bilgiler verildi. Ayrıca, koronavirüse karşı olası koruyucu etkileri ve COVID-19 tedavisinde kullanımlarına ilişkin yapılan klinik araştırmalara değinildi. Son olarak, akılcı ilaç kullanımı açısından, vitaminlerin hastaların klinik gereksinimlerine uygun bir biçimde, uygun dozda, yeterli bir zaman süresinde hem kendileri hem de toplum için en düşük maliyet ile kullanılması konusunda yapılması gerekenler üzerinde duruldu.

 


  • 2021-04-30 14:19:57
  • 464

Actual News