Fin Balinası Deniz Canlıları Müzemizde Sergilenecek

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

MeüFİN BALİNASI DENİZ CANLILARI MÜZEMİZDE SERGİLENECEK

 

13 Mayıs 2021 tarihinde İlimiz Yenişehir ilçesi Adnan Menderes Bulvarı açıklarında devriye gezen Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı ekiplerince fark edilen bir Fin Balinası (Balaenoptera physalus Linnaeus, 1758) ölüm nedeninin belirlenmesi için nekropsi yapılmak üzere Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Deniz Canlıları Müzesine Yenişehir İlçesi Belediye ekipleri tarafından getirilmiştir.

Fakültemiz öğretim üyesi Prof. Dr. Deniz AYAS tarafından yapılan dış bakı incelemelerinde Sol pektoral yüzgeçte radius ve ulna kemiklerinin kırıldığı, iç bakıda toraks içi kanamalı bölgeler bulunduğu belirlenmiştir. Akdenizde doğal bir düşmanı olmayan 13,5 m boyunda bir balina da bu boyuttaki bir yaralanmanın doğal yollarla gerçekleşmeyeceği, bir deniz aracı ile kazara çarpışma sonucu bu durumun meydana geldiği değerlendirmesi yapılmıştır.

Ölü ele geçen Fin Balinası bireyi Deniz Canlıları Müzesi mezarlığına gömülmüş olup, 12 ay sonra yumuşak dokuların erimesinden sonra tüm iskelet elemanları çıkarılacak, konstrüksiyon işlemi sonrasında önemli bir müze materyali olarak Üniversitemizin "Deniz Canlıları Müzesi"nde sergilenecektir. Konu ile ilgili ulusal basında çıkan haberleri aşağıdaki linkler üzerinden takip edebilirsiniz.

 Mersin'de sahile vurdu tam 10 metre boyunda (yenicaggazetesi.com.tr)

 https://www.milliyet.com.tr/galeri/oluklu-balina-gemi-carpmasi-sonucu-olmus-6507637

 https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/mersinde-karaya-vuran-dev-balinanin-olum-nedeni-belli-oldu/

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/13-mayista-kiyiya-vurmustu-nekropsi-sonucu-olum-nedeni-belli-oldu-1836979

https://tele1.com.tr/mersinde-14-metrelik-balina-kiyiya-vurdu-391426/


  • 2021-05-20 11:32:47
  • 445