Vefat Eden Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Meltem Nass Duce Üniversitemizde Düzenlenen Tören İle Son Yolculuğuna Uğurlandı


Rahatsızlığı nedeniyle bir süredir tedavi gören ve 25 Mart Cumartesi günü hayata gözlerini yuman Üniversitemiz Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve bir önceki dönem Üniversite Hastanemiz Başhekimliği görevlerini yürüten Prof. Dr. Meltem Nass Duce, düzenlenen tören ile son yolculuğuna uğurlandı.

27 Mart Pazartesi günü Üniversitemiz Akdeniz Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene; Rektörümüz Prof. Dr. Erol Yaşar, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk ve Prof. Dr. Mehmet Çağrı Çetin, Üniversitemiz Genel Sekreteri İsa Değirmenci, Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ali Kaya, Rektör Danışmanları Prof. Dr. Ayla Özer ve Prof. Dr. Tuğba Yelken, Mersin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Emrah Ceviz, Üniversite Hastanemiz Başhekimi Prof. Dr. Yusuf Usta, Prof. Dr. Meltem Nass Duce hocamızın ailesi, Tıp Fakültemiz ve Üniversite Hastanemizden çalışma arkadaşları, akademik ve idari personel ile öğrencilerimiz katıldı. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından, Prof. Dr. Meltem Nass Duce Hocamızın özgeçmişi törene katılanlara okundu. Tören, anma konuşmalarıyla devam etti. 

Bir süredir yaşam mücadelesi Prof. Dr. Meltem Nass Duce hocamızı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadığını belirten Rektörümüz Prof. Dr. Erol Yaşar, "Meltem hocamız; sekiz yıldan fazla bir süredir vatandaşlarımıza kaliteli bir sağlık hizmeti sunan Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezimiz için gece gündüz demeden çalıştı. Kendisi, toplumumuza en kaliteli sağlık hizmetinin sunulmasında üstün gayret göstermiş ve merkezimizi başarı ile yönetmiştir. Kendisinin çalışkanlığının yanında dürüstlüğü, titizliği ve kurumsal aidiyet duygusunun yüksekliği her zaman dikkatimi çekmiştir. Bayrağı devralacak hocalarımızın da hastanemizi aynı titizlikle ve üstün performansla Meltem hocamızın gözünün arkada kalmayacağı şekilde yöneteceklerine olan inancım tamdır. Bundan sonraki süreçte de kaynaklarımızı ve her türlü imkanımızı hastanemiz ve sizleri önceleyerek kullanacağımızdan emin olabilirsiniz." dedi.

Prof. Dr. Meltem Nass Duce'nin adını Üniversitemiz Hastanesi’nde yaşayacağını ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Erol Yaşar, "Hastanemizdeki Radyoloji ünitelerinin yer aldığı merkezin adını Prof. Dr. Meltem Nass Duce Radyoloji Merkezi olarak değiştiriyoruz. Meltem hocamıza Allah’tan rahmet, sizlere ve bütün sevenlerine sabırlar diliyorum. Hocamızın mekânı cennet olsun." ifadelerini kullandı.

Rektörümüz Prof. Dr. Erol Yaşar'ın ardından söz alan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk, konuşmanın çok zor olduğunu belirterek sözlerine başladı. Prof. Dr. Öztürk, "Çok sevilen, sayılan, çok değerli bir hocamızdı. Ne kadar çalışkan ve özverili olduğunu hepimiz iyi biliyoruz. Mersin'de topluma sağlık hizmeti verme konusunda önemli bir hastane olan Üniversitemizin Hastanesi'nin sekiz yıldan fazla yöneticiliğini yaptı. İlimize, yakın çevreye ve topluma büyük emekleri oldu. Bütün sevenlerinin başı sağ olsun. Allah rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun." dedi.

"Prof. Dr. Meltem Nass Duce Hocamız, Ülkesini Seven, İş Ahlakı ve İş Disiplini Yüksek, İyi Bir İnsandı."

Tıp Fakültesi'nin kuruluşundan bu yana kendisini tanıdığını belirten Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kaya, "Hocamızın, Radyoloji Anabilim Dalı'nın kuruluşunda, ilk Hastanemizin ortaya çıkarılışında ve Onkoloji Hastanemize yaptığı katkıları çok iyi biliyoruz. Kendisini, Başhekimlik döneminde çok daha yakından tanıma fırsatım oldu. Ülkesini seven, iş ahlâkı ve iş disiplini yüksek, iyi bir insan; sanıyorum kime sorsak merhum için bu kelimeleri kuracaktır. Çok kısa ömründe yapması gereken her şeyi yaptığını düşünen biri olarak, kendisinin hakkını helâl etmesini diliyorum. Her şeyiyle bu dünyada bir hoş sâdâ bıraktı." ifadelerini kullandı.

Üniversitemiz Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yusuf Usta ise; "Kendisi Üniversitemizin kuruluşunda yer almış kıymetli bir öğretim üyesi olup tıp camiasına önemli katkılar sunmuş değerli bir hocadır. Son yıllardaki Başhekimlik görevi münasebetiyle de Hastanemizin her köşesine hatıra bırakmıştır. Güvenli insan olmak, bir insanın hayatta olabileceği en yüksek mertebedir. Biz Meltem hocamızı en yüksek mertebe ile uğurluyoruz. Allah rahmet eylesin." dedi.

"Meltem hocamız için böyle bir konuşma yapacağımı hiç düşünememiştim" diyerek sözlerine başlayan Üniversitemiz eski Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, "Hocamızın kişiliğini hepimiz iyi biliyoruz. Herkes onun için aynı şeyleri söyler. Rektörlük görevine ilk atandığımda Meltem hocayı çağırıp Hastanemizi ona emanet etmeyi istediğimi söyledim. Bu yakın çalıştığımız 8 yıl içinde işine öyle sahip çıktı ki, gerçekten ailesinden ve bölümünden de çok zaman çaldı. Bütün benliğiyle kendini işe verdi. Sonsuza kadar yanımızda olacak. Allah doğurandan, yetiştirenden razı olsun. Canım kardeşim, biricik kardeşim Meltem nurlar içinde yatsın." ifadelerini kullandı.

Törende son konuşmacı olarak Üniversitemiz Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Demir Apaydın kürsüye geldi. Prof. Dr. Apaydın, "İnsanın 30 yıl boyunca dirsek dirseğe birlikte çalıştığı birini anlatması çok zor. Bir de anlattığınız kişi Meltem Hoca gibi çok farklı, değerli özellikleri olan, çok katmanlı biriyse daha da zor. Dolayısıyla bu konuşma her durumda eksik kalacak bir konuşma. Öncelikle şunu söyleyeyim: Radyoloji bölümü, kurucu öğretim üyesini ya da başkanını kaybetmedi. Biz annemizi, ablamızı, kız kardeşimizi kaybettik. Çok çalışkan, çok fedakâr, çok mücadeleciydi. Çok üst düzey bir görev bilinci vardı. Pek çok hastanın hayatına dokundu. Çok iyi bir öğretici ve anlatıcıydı. Bir arkadaşım onun kaybının koca bir kütüphanenin yanıp kül olmasına benzetti. Şimdi ben de o küllerin; Meltem hocamızdan esen meltemle gökyüzüne doğru uçacağına ve güzel, iyi şeylere vesile olacağına inanıyorum. Bizim bölümümüz için koca bir dağdı. Annemi, ablamı kaybettim. Nur içinde yatsın. Mekânı cennet olsun" dedi. 

Anma konuşmalarının ardından; Üniversitemiz İslami İlimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Zeki Uyanık tarafından, Prof. Dr. Meltem Nass Duce hocamız için helallik alınması ve dua okunmasının ardından tören sona erdi.

Tören sonrası Prof. Dr. Meltem Nass Duce hocamızın cenazesi, öğle namazını müteakiben Muğdat Camii’nden kaldırılarak Mezitli Mezarlığı’na defnedildi.

55 yaşında hayatını kaybeden Prof. Dr. Meltem Nass Duce, evli ve üç çocuk annesiydi.

Töreninin Tekrarını İzlemek İçin Lütfen Tıklayınız.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

  • 2023-04-05 09:30:38
  • 5021

"A World University In The Light of Science and Modernity"