14 Mayıs Eczacılık Günü Etkinliği Kapsamında Bilimsel Eczacılığın 182. Yılı Kutlamaları Çevrimiçi Olarak Gerçekleşti


14 MAYIS ECZACILIK GÜNÜ ETKİNLİĞİ KAPSAMINDA BİLİMSEL ECZACILIĞIN 182. YILI KUTLAMALARI ÇEVRİMİÇİ OLARAK GERÇEKLEŞTİ.

21 Mayıs 2021 Cuma günü düzenlenen 14 Mayıs Eczacılık Günü Etkinliği’nde Üniversitemizin Rektörü Sayın Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Akdeniz Belediye Başkanı Sayın Eczacı Mustafa Muhammet GÜLTAK,  Eczacılık Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Necmiye CANACANKATAN, 25. Bölge Mersin Eczacı Odası Başkanı Sayın Uzm. Ecz. Özgün SAĞIR ve Güney Ecza Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ecz. Tarkan BİR’in konuşmalarının ardından Erciyes Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Sayın Doç. Dr. Halil Tekiner “19. Yüzyıldan Günümüze Türkiye'de Eczacılık Tarihinin Kilometre Taşları” başlıklı konuşmasını sundu. 

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet ÇAMSARI konuşmasında “Eczacılık fakülteleri ve eczacılarımız aslında halkla arasında, hastane arasında tam bir ara yüz görevi görmektedir. Bu irtibatı sağlamada, tedavilerin ulaşmasında ve bunların manipülasyonunda en önemli rolü oynamaktadır. Çok uzun yıllardır, asırlardır gelen mesleğin prestiji ve önemi dolayısıyla da yapılan tüm anketlerde, tüm araştırmalarda en güvenilir meslekler arasında yer almaktadır. Bütün eczacılarımızın 14 Mayıs Dünya Eczacılar hekim gününü kutluyorum. Önce kurumumuz için sonra şehrimiz, ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Akdeniz Belediye Başkanı Ecz. Mustafa Muhammet GÜLTAK “Tüm eczacı arkadaşlarımızın günü kutlu olsun. Biz kendi bölgemizde sağlık çalışanlarıyla ve eczacı arkadaşlarımızla belediye imkanlarında ne imkan varsa bunları kullanıyoruz, kullandırmaya çalışıyoruz. İnşallah pandemiyi de atlattığımızda kendi bölgemizdeki yapacağımız festivallerle ve etkinliklerle hem şehre hem de eczacı arkadaşlarımıza hem de tüm insanlarımıza neşeli günler katacağımıza inanıyorum” dedi.

Üniversitemiz Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmiye CANACANKATAN “Pandeminin başlangıcından bu yana yaşamlarını ortay koyarak büyük bir özveriyle ilaç ve sağlık alanında danışmanlık hizmeti veren büyük bir meslek grubunun üyesi olduğum için gurur duyuyorum. İnsanlık tarihi kadar eski; birikimi köklü olan eczacılık mesleğinin üyeleri olarak, toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi, daha nitelikli sağlık hizmetleri sunulması her zaman öncelikli hedeflerimizden olmuştur. İlacın üretiminden hastaya ulaştırılmasına kadar her safhasında büyük bir özveriyle hizmet veren, hastaların en yakın sağlık danışmanı olan, gayret ve hizmetleriyle mesleğimizi ileriye taşıyan tüm eczacılarımızın, Eczacılık Fakültelerinde eğitim veren tüm değerli öğretim üyelerinin ve sevgili öğrencilerimizin 14 Mayıs Eczacılık günümüzü kutluyorum “ şeklinde konuştu. 

25. Bölge Mersin Eczacı Odası başkanı Uzm. Ecz. Özgün SAĞIR konuşmasında “İnsan var olduğu sürece var olacak mesleğimizi pandemi öncesinde olduğu gibi pandemi sonrasında da hakkıyla, yeminimize sadık kalarak yaptık, yapmaya devam ediyoruz. 14 Mayıs Eczacılık günümüzü kutluyorum” dedi.

Güney Ecza Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Tarkan BİR konuşmasında “Eczacılık mesleğinin iki tane meslek örgütü vardır. Bir tanesi siyasi meslek örgütü eczacı odalarımız, bir tanesi de ekonomik meslek örgütü kooperatiflerdir. Güney Ecza Koop merkezi Mersinde olmak üzere 11 tane ile ilaç dağıtım hizmeti vermektedir. Biz aynı zamanda meslektaşlarımızı geliştirme adına eğitimler yapıyoruz. Bunların dışında bölgemizdeki üniversitelerle başta Mersin Üniversitesi olmak üzere yakın ilişkiler içerisindeyiz. Mersin Üniversitesiyle 20 yıldır birlikte projeler yapıyoruz. Güney Ecza Koop. her zaman meslektaşlarına değer katmak için bir çaba içerisindedir. Bu bağlamda 14 Mayıs Eczacılık gününüzü kutluyor, Güney Ecza Koop adına hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından etkinlik, Erciyes Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Sayın Doç. Dr. Halil Tekiner “19. Yüzyıldan Günümüze Türkiye'de Eczacılık Tarihinin Kilometre Taşları” başlıklı sunumu ile devam etti.

Öğretim elemanlarının, eczacıların, Fakültemiz mezunlarının ve öğrencilerinin yer aldığı etkinlik karşılıklı teşekkürlerin sunulması ile sona erdi.

 

 

 

 

 

 

  • 2022-12-13 13:53:22
  • 1972

"A World University In The Light of Science and Modernity"