Fakültemiz Tarafından “beyaz Önlük Giyme Töreni” Etkinliği Gerçekleştirildi


7 Kasım 2022 Pazartesi günü, Üniversitemiz Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Erol Yaşar, Eczacılık Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Necmiye CANACANKATAN, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali KAYA, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fethi ATIL, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bahar TAŞDELEN, 25. Bölge Mersin Eczacı Odası Başkanı Uzm. Ecz. Özgün SAĞIR, Güney Ecza Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Tarkan BİR, Fakültemiz akademik ve idari personel ile öğrencilerimiz ve aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, Fakültemiz öğrencilerinden Ece ATICI ve Arda VURAL tarafından gerçekleştirilen müzik dinletisi ile devam etti. Konuşmaların ardından beyaz önlük giyme törenine geçildi.

Eczacılık Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Necmiye CANACANKATAN; kısa adı ECZAKDER olan Eczacılık Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği tarafından altı yıl süreyle tam akredite olmuş bir Eczacılık Fakültesi’ne sahip olduklarını belirterek sözlerine başladı. Türkiye’deki 59 Eczacılık Fakültesi içerisinden akredite olan 14 Eczacılık Fakültesi’nden birinin Üniversitemiz Eczacılık Fakültesi olduğunu aktaran Prof. Dr. Necmiye CANACANKATAN, “Fakültemiz, 2021 yılında Eczacı Dergisi İlaç ve Eczacılık Sektörü Başarı Ödülleri töreninde 11. Altın Havan Eczacılık Kurum Ödülü’ne de layık görülmüştür.” dedi.

Öğrencilerimize mezuniyet sonrası kariyer hedeflerini belirlemek ve kendilerini geliştirmek amacıyla 5 yıllık eğitimleri süresince  ulusal ve uluslararası kongre, sempozyum  ve formlara katılmalarını, yurtiçi ve yurt dışı staj ve eğitimlerini eczacılık ile ilgili farklı alanlarda yapmalarını; eğitiminlerinin yanı sıra Üniversitemizin ve Mersin şehrinde gerçekleşen ulusal ve uluslararası sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklere de katılmaları önerilerinde de bulunan Prof. Dr. Necmiye  CANACANKATAN, Fakültemizde edinecekleri mesleki ve bilimsel etik yaklaşımları, yaratıcı, araştırmacı ve eczacılık alanındaki yetkinlikleri ile başarılı eczacılar olacaklarına inandıkları öğrencilerimizin mezuniyetlerinden sonra da yanlarında olduklarını ifade etti ve kendilerine sağlıklı mutlu ve başarılı bir eğitim süreci geçirmeleri temennisinde bulundu.

Eczacılığın çok önemli bir meslek ve bir sağlık hizmet sunuculuğu olduğunu belirterek sözlerine başlayan 25. Bölge Mersin Eczacı Odası Başkanı Uzm. Ecz. Özgün SAĞIR öğrencilerimize seslendiği konuşmasında, “Etik eczacı olun, ticari eczacı olmayın. Eğitim gördüğünüz bu beş yıl, hayat için kısa ama eğitim için uzun bir yıl. Ülkemizin değerlerini asla unutmayalım. Başta yabancı dil olmak üzere gelişim göstermelisiniz.” ifadelerini kullandı.

Beyaz önlük giyme ve mezuniyet törenlerini çok önemsediğini belirten Güney Ecza Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Tarkan BİR ise “Eczacılık halka dokunan bir iş. Kooperatifçilik ise ilaç tedarik ettiği için çok önemli bir yapı. Tüm eczacılara eşit derecede davranarak, stokçuluk yapmadan sağlık hizmetinin rantabl şekilde yapılmasını sağlıyor.” dedi. Konuşmaların ardından beyaz önlük giyme törenine geçildi.

1. dönem ve pandemi nedeniyle Beyaz Önlük Giyme Töreni yapılamayan 3. dönem öğrencilerimize beyaz önlükleri, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Erol YAŞAR, Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Necmiye CANACANKATAN, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali KAYA, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fethi ATIL, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bahar TAŞDELEN, 25. Bölge Mersin Eczacı Odası Başkanı Uzm. Ecz. Özgün SAĞIR, Güney Ecza Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Tarkan BİR ve Eczacılık Fakültesi öğretim elemanlarımız tarafından giydirildi. Beyaz önlük giyme töreni, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

  • 2022-12-13 13:57:52
  • 1582

"A World University In The Light of Science and Modernity"