Kalfa Programı Hakkında


          T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü arasında savunma sanayii sektörüne yönelik işgücü ihtiyacının karşılanabilmesi ve ihtiyaç duyulan yetkinliklerin kazandırılması çerçevesinde 10.05.2023 tarihinde işbirliği protokolü imzalanmıştır.

         Bu protokol ile T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından oluşturulan KALFA Programı doğrultusunda üniversite mezunu gençlerin bilgi yoğun ekonominin ön planda olduğu savunma sanayi alanında düzenlenecek mesleki eğitim kursları ile sektöre kazandırılması hedeflenmektedir.

         Yapısal analiz ve tasarım uzmanı, gömülü sistemler uzmanı, radar ve haberleşme sistemleri uzmanı, itki ve motor sistemleri uzmanı ve siber güvenlik uzmanı mesleklerinde en fazla 6 ay sürecek şekilde düzenlenecek mesleki eğitim kursları ile ülkemizin savunma sanayii ekosisteminin ihtiyaç duyduğu yetkin insan kaynağını yetiştirmeye katkı sağlanarak savunma sanayii alanında yetişmiş nitelikli insan gücü artırılmış olacaktır. Ayrıca beyaz yakalı işgücünün Kurumumuza iş arayan kayıtlarının alınması sağlanacaktır.

         Eğitimleri başarıyla tamamlayarak mezun olan gençlerin ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN, TUSAŞ, TEI, STM ve SSTEK’de istihdamları sağlanacak, mezun kursiyerler, bu firmaların iş ortağı olan alt yüklenicilerin bünyesinde de istihdam edilebilecektir.

         Bu Protokol doğrultusunda genç mezunların yeteneklerinin yetkinliğe dönüştürülmesi ve gençlerimiz ile sektör profesyonellerinin bir araya getirilerek savunma sanayimizin nitelikli insan kaynağının güçlendirilmesi hedeflenmektedir.

        Protokol kapsamında yürütülecek mesleki eğitim kursları için başvurular www.vizyonergenc.icom internet sitesi üzerinden 09.06.2023tarihine kadar devam edecek olup ilk grup eğitimler için depremzede gençlerin başvuruları öncelikli olarak kabul edilecektir.

  • 2023-06-05 09:07:04
  • 421

"A World University In The Light of Science and Modernity"