Fakültemiz Kariyer Günleri Etkinlikleri Kapsamında Kapsamında Araştırmacı Mert Sandalcı’nın Konuşmacı Olarak Katıldığı “ne İçün Eczacılık Tarihi” Başlıklı Konferans Düzenlendi


FAKÜLTEMİZ KARİYER GÜNLERİ ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA KAPSAMINDA ARAŞTIRMACI MERT SANDALCI’NIN KONUŞMACI OLARAK KATILDIĞI “NE İÇÜN ECZACILIK TARİHİ” BAŞLIKLI KONFERANS DÜZENLENDİ. 

27 Aralık Salı günü, Fakültemiz tarafından düzenlenen Kariyer Günleri etkinlikleri kapsamında araştırmacı Mert SANDALCI’nın konuşmacı olarak katıldığı “Ne İçün Eczacılık Tarihi” başlıklı konferans gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe, Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Necmiye CANACANKATAN, öğretim elemanları ve öğrencilerimiz katıldı.

İstiklal Marşımızın okunması ve saygı duruşunun ardından başlayan etkinlikte, ilk olarak Mert SANDALCI’nın kısa bir özgeçmişi konuklara sunuldu. Mert Sandalcı sunumunda, Eczacılık mesleğinin her aşamasının sanatla yoğrulduğunu belirterek Eczacılık tarihini ortaya çıkarmak için geceli gündüzlü olarak çalıştığını ve uzun soluklu bir çalışmanın sonucunda da belli bir noktaya geldiğini söyledi. 

Ne için eczacılık tarihi sorusunun cevabını veren Mert SANDALCI “Mesleğimizin tarihinin yazıldığı topraklarda yaşıyor olmanın sorumluluğunun bilincinde olmak, dünyanın dört bir tarafındaki meslektaşlarımızla ortak bir meslek kültürüne sahip olmak ve ortak bir bilgiyi paylaşabilmek, ülkemde olup bitenlere zamanında ve akılcı müdahalelerde bulunabilmek, tarihin zaman zaman tekerrür ettiğini bilerek mesleki sorunlarımıza, doğru, çabuk teşhis koyup uygun çözümler getirebilmek için Eczacılık tarihi çok önemli.” dedi.

Eczacılık tarihinin ortaya çıkarılması için mevcut kaynakların yeterli olmadığını belirten Mert SANDALCI “Eczacılık tarihinde ilerlemek, mevcut kaynaklarla çok zor. Bu nedenle bu alandaki en önemli kaynak ise koleksiyon. Ben de işte bu nedenle eczacılık tarihi ile ilgili tüm kaynaklara ulaşabilmek için çalışmaya devam ediyorum. Çalışmalarım sonucunda birçok tarihi belgeye ve fotoğrafa ulaştım hepsinin eczacılık tarihi için ayrı bir hikayesi ve önemi var. Tüm bu belgeler ve hikâyeler geleceğin eczacıları olacak sizler için oldukça önemli.” şeklinde konuştu.

Konuşmasına koleksiyonunda yer alan eczacılık ile ilgili belgeleri detaylı bir şekilde anlatarak devam eden Mert Sandalcı, öğrencilerimize bu süreç içerisinde yaşadığı tecrübelerden ve yaptığı ziyaretlerdeki eczacılar ve onların yakınları ile gerçekleştirdiği sohbetlerden de bahsetti.

Öğrencilerimizin oldukça ilgisini çeken ve dikkatle takip ettikleri konferans, Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Necmiye CANACANKATAN’ın Mert SANDALCI’ya çiçek ve plaket takdim etmesinin ardından sona erdi.

  • 2023-06-07 11:36:29
  • 834

"A World University In The Light of Science and Modernity"