Hemşirelik Fakültemiz Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı Tarafından Meme Kanseri Farkındalığı Etkinliği Gerçekleştirildi


HEMŞİRELİK FAKÜLTEMİZ CERRAHİ HASTALIKLARI HEMŞİRELİĞİ ANA BİLİM DALI TARAFINDAN “MEME KANSERİ FARKINDALIĞI” ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

 

Mersin Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı tarafından “Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” kapsamında “Meme kanserinde erken tanı ve kendi kendine meme muayenesinin  (KKMM) önemine” dikkat çekmek amacıyla 26 Ekim 2023 tarihinde saat 19:00’da Mersin Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı olarak hizmet veren kız öğrenci yurdu konferans salonunda “Meme Kanseri Farkındalık Etkinliği” gerçekleştirildi. Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı öğretim elemanı Arş. Gör. Dr. Canan KANAT tarafından  gerçekleştirilen eğitime katılım yoğundu. Meme kanserinin GLOBACAN 2022 verilerine  Dünyada (%24.5) olduğu gibi Türkiye’de de (%23.9) kadınlarda en sık görülen ve kadınlarda en sık  ölüme neden olan kanser türü olduğunun vurgusunu yapan Arş. Gör. Dr. Canan KANAT, meme kanserinde erken tanının sağ kalım oranlarını artırdığını,  kadınların  her ay KKMM muayenesini etkin olarak yapması gerektiğini belirtti. KKMM’nin aşamalarını sırasıyla açıklandığı ve maket üzerinde uygulamalı olarak gösterildiği eğitim, katılımcıların soru ve katkılarıyla sona erdi.

  • 2023-11-03 17:21:54
  • 287

"A World University In The Light of Science and Modernity"