Fakültemiz Tarafından “2023-2024 Eğitim-öğretim Yılı Beyaz Önlük Giyme Töreni” Etkinliği Gerçekleştirildi


FAKÜLTEMİZ TARAFINDAN “2023-2024 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BEYAZ ÖNLÜK GİYME TÖRENİ” ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

30 Kasım Perşembe günü, Üniversitemiz Akdeniz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe; Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ahmet Hakan ÖZTÜRK ve Prof. Dr. Mehmet Çağrı ÇETİN, Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Necmiye CANACANKATAN, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürümüz Prof. Dr. Duygu VEFİKULUÇAY YILMAZ, Akdeniz Belediyesi Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı Yusuf DUMAN, 25. Bölge Mersin Eczacı Odası Başkanı Uzm. Ecz. Aliye AKGÜL AYDIN, Güney Ecza Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Ecz. Serdar AKÇA,  Fakültemiz Dekan Yrd. ları Prof. Dr. Seyhan ŞAHAN FIRAT ve Dr. Öğr. Üyesi Ş. Efsun ANTMEN, akademik ve idari personel ile Fakültemiz öğrencileri ve aileleri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan tören, Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Arş. Gör. Onur ÇELEBİOĞLU ile Fakültemiz öğrencileri Arda VURAL ve Mert KARATUTLU tarafından gerçekleştirilen müzik dinletisi ile devam etti.

Öğrencilerimizin bugün mesleklerine ilk adımı attıklarını belirterek konuşmasına başlayan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet Hakan ÖZTÜRK, “Değerli öğrencilerimiz; akredite bir fakültede eğitim alıyorsunuz. Yani eğitim yönünden kalitesi tescillenmiş bir fakültedesiniz. Öğrencilerimizin ailelerini de tebrik etmek istiyorum. Bugün, çok değerli bir gün ve mesleklerinize ilk adımlarınızı atıyorsunuz. İnşallah mezuniyetinizi de yine böyle güzel bir şekilde yapacağız. Mezun olduğunuzda birçok alanda iş bulma imkanınız var. Ülkemizin inovatif düşünen bireylere ihtiyacı var. Bu nedenle mezuniyet sonrası ilaç sektöründe ve akademide de görevler almalısınız. Ülkemize ve milletimize faydalı olacağınıza yürekten inanıyor, hepinize başarılar diliyorum.” dedi.

“Beyaz Önlük Güven, Dürüstlük ve Vicdani Temizliği Simgelemektedir”

Sözlerine Üniversitemizi ve Eczacılık Fakültemizi tercih ederek aramıza katılan öğrencilerimizi tebrik ederek başlayan Eczacılık Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Necmiye CANACANKATAN, “Değerli öğrencilerimiz; YKS sonucunda ilk 50 bine girerek, fakültemizde öğrenim görmeye hak kazandığınız için sizleri ve ailelerinizi tebrik ediyorum. Bugün de saflığın ve temizliğin simgesi olan beyaz önlüklerinizi giyerek mesleğine ilk adımınızı atacaksınız. Unutmayınız ki beyaz önlük aynı zamanda güven, dürüstlük ve vicdani temizliği simgelemektedir. Bu önlük sizlere eczacılık mesleğinin saygınlık ve sorumluluklarını yüklemektedir. İleride Mersin Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunları olarak bu saygınlığı ve sorumluluğu en iyi şekilde temsil edeceğinize inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Türkiye’deki 59 Eczacılık Fakültesi içerisinden akredite olan 14 Eczacılık Fakültesi’nden birinin Fakültemiz olduğunu aktaran Prof. Dr. Necmiye CANACANKATAN, bu durumunun fakültemizin büyük bir başarısı olduğunu söyledi. En büyük hedeflerinin ulusal ve uluslararası eczacılık ile ilgili alanlarda başarılı ve vizyon sahibi nitelikli eczacılar yetiştirmek olduğunu söyleyen Prof. Dr. CANACANKATAN, tüm öğrencilerimize sağlıklı, mutlu ve başarılı bir eğitim öğretim hayatı dileyerek sözlerini tamamladı. 

Böyle bir etkinlikte bulunmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Akdeniz Belediyesi Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı Yusuf DUMAN ise, “Beyaz önlük aydınlığın, sağlığın, umudun, şifanın, dürüstlüğün ve ahlaklı olmanın sembolüdür. Bugün bu tören ile eczacılık mesleğine atılan ilk adım, sonu olmayan eğitim sürecinin de başlangıcıdır. Eczacı, ilacın keşfinden üretimine ve hastaya sunumuna kadarki her aşamada sorumluluk taşıyan kişidir. Bu meslek, topluma hizmet eden en önemli mesleklerin başında gelmektedir. Sizlerin de bu sorumluluğu en iyi şekilde taşıyacağınızı; temsil ettiğiniz insani, vicdani, ahlaki ve etik değerlere sahip çıkacağınıza inancım tamdır. Sizlere öğrencilik hayatınızda başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

 

“Mesleğinizi Geliştirmek Adına Çalışmalar Yapmak, Bugün Giyeceğiniz Önlüklerin Getirdiği Sorumluluklar Arasında”

Güney Ecza Kooperatifi hakkında konukları bilgilendiren Güney Ecza Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Ecz. Serdar AKÇA ise, öğretim süreçleri boyunca öğrencilerimizle devamlı birlikte olacaklarını ve öğrencilerimizin toplumda saygı ve asaleti temsil eden beyaz önlükleri gururla taşıyacağını söyleyerek sözlerini tamamladı.

25. Bölge Mersin Eczacı Odası Başkanı Uzm. Ecz. Aliye AKGÜL AYDIN da eczacılık mesleğinin sorumluluklarından bahsettiği konuşmasında, “Halk sağlığını korumak adına her alanda hizmet veren ve bunu çok önemli bir değer olarak taşıyan bir mesleğin mensubu olan biz eczacılar; verdiğimiz hizmetin sorumluluğunun, değerinin ve vazgeçilmezliğinin farkındayız. Sizler de bugün burada beyaza önlüklerinizi giyerek bu sorumluluğu üstleniyor olacaksınız. Nerede görev alırsanız alın, bölge eczacı odalarıyla bağ kurmak ve mesleğimizi geliştirmek adına çalışmalar yapmak da bugün giyeceğiniz önlüklerin getirdiği sorumluluklar arasındadır. Bu anlamda kapılarımız siz değerli öğrencilerimize her zaman açık.” şeklinde konuştu.

Öğrencilerimiz adına konuşan 5. sınıf öğrenci temsilcisi Mustafa BÜYÜKKAYA ise, “Zaman çok çabuk geçiyor. Öğrencilik hayatımın bitiyor olmasına üzülsem de ileride bu kutsal mesleği yapacağım için büyük bir gurur duyuyorum.” dedi. Öğrenci arkadaşlarına yaşadığı tecrübelerden de bahseden BÜYÜKKAYA, kendilerini iyi birer eczacı olarak yetiştiren öğretim elemanlarımıza teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından beyaz önlük giyme törenine geçildi.

1. Dönem öğrencilerimize beyaz önlükleri Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ahmet Hakan ÖZTÜRK ve Prof. Dr. Mehmet Çağrı ÇETİN, Eczacılık Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Necmiye CANACANKATAN, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Duygu VEFİKULUÇAY YILMAZ, Akdeniz Belediyesi Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı Yusuf DUMAN, 25. Bölge Mersin Eczacı Odası Başkanı Uzm. Ecz. Aliye AKGÜL AYDIN, Güney Ecza Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Ecz. Serdar AKÇA ve Fakültemiz öğretim elemanları tarafından giydirildi.

Beyaz önlük giyme töreni, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

  • 2024-03-27 13:22:53
  • 476

"A World University In The Light of Science and Modernity"