Üniversitemiz Öğrencilerinden “ Staj Seferberliği ” Programına Büyük İlgi


Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı tarafından düzenlenen ve başvuruları 22 Şubat - 22 Mart  tarihlerinde alınan "Staj Seferberliği" programına Üniversitemizden toplam 378 öğrenci tarafından başvuru gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Kariyer Merkezi Müdürü Prof. Dr. İlhan Ege, öğrenciler açısından stajın önemini vurgulayarak “Üniversite öğrencilerinin en büyük şikâyeti mezun olduklarında başvurdukları firmaların deneyim aramaları ve bu nedenle iş olanaklarının kısıtlanmasıdır. Bu deneyim ancak öğrenci iken staj veya yarı zamanlı çalışma ile mümkün olduğu için fırsat eşitliği ile staj imkânı sağlayan “Staj Seferberliği” programının öğrencilerimize katkısı büyüktür. Programın tanıtımını ve başvuru süreçleri ile ilgili çalışmaları Merkezimiz olarak çok yoğun bir şekilde yaptık’’ dedi.

Bu yılki programa Üniversitemizden başvuran öğrenci sayısının önemli ölçüde arttığını ifade eden Prof. Dr. İlhan Ege; “Geçen yıl programa 55 öğrencimiz başvurmuş ve 14 öğrencimiz staj yapmıştı. Bu yıl yaptığımız çalışmalar sonucunda programa başvuru sayısı geçen yıla göre %687 artmış ve 378 başvuruya ulaşmıştır. Başvuru yapan 378 öğrencimizin başvuruları Merkezimiz tarafından tek tek kısa sürede incelenmiş ve uygunluk onayları verilmiştir. Başvuruların önemli bir sayıya ulaşması bizleri sevindirmiştir. Gelecek yılki hedefimiz başvuru sayısı ve staj yapan öğrenci sayımızı artırır iken bu imkânı tüm birimlere yaymaktır. Programa başvuran öğrenci arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Umarım daha çok öğrencimiz bu yıl staj olanağına sahip olur. Bu olanağı sağlayan ve her zaman bizlere destek olan Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığına ve Üniversitemiz Rektörlüğünü'ne de teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Programa ait bundan sonraki süreç ile de ilgili bilgi veren Kariyer Merkezi Müdürümüz Prof. Dr. İlhan Ege, “Başvurularını kariyerkapisi.cbiko.gov.tr adresinden tamamlayan öğrencilerin; belge kontrolü ve değerlendirmelerinin tamamlanmasının ardından, kamu ve özel sektörün erişimine açılacak olan stajyer havuzuna ad-soyad, T.C. kimlik numarası, e-posta vb. kişisel bilgileri gizlenerek aktarılacaktır. Böylece, stajyer havuzuna erişimi sağlanan işverenler, öğrencilere kimlik bilgilerini görmeden, yetkinlik temelli kriterleri üzerinden staj teklifi gönderebilecektir. Böylelikle tüm başvurulara fırsat eşitliği sağlanmış olacaktır” şeklinde konuştu.

Kamu kurumlarının tüm stajyer alımlarının yanı sıra özel sektörden gönüllü işverenlerin de katıldığı “Staj Seferberliği” programına, 439’u özel sektör ve 1856’sı kamu kurumlarından olmak üzere toplam 2 bin 295 işveren programa katılıyor.

  • 2021-04-15 10:30:07
  • 1861

"A World University In The Light of Science and Modernity"