Kariyer Merkezimizin Faaliyetleri T R T Çukurova Radyosu’nda Anlatıldı

slide background

MeüMersin Üniversitesi Kariyer Merkezi Müdürümüz Prof. Dr. İlhan Ege, TRT Çukurova Radyosu’na canlı yayın konuğu olarak Mersin Üniversitesi Kariyer Merkezi’nin faaliyetlerini dinleyicilere anlattı.

Programda, öncelikle stajının önemine değinen Prof. Dr. İlhan Ege, öğrencilere staj olanağı sağlamak amacı ile yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Bu kapsamda güncel olarak Ulusal Staj Programı başvurularının devam ettiğini belirten Prof. Dr. Ege, “Gençlerimizin fırsat eşitliği çerçevesinde ve liyakat esaslarına uygun olarak kamu kurumları ve özel sektör kuruluşlarınca sunulan staj olanaklarından faydalanmasını sağlamak adına Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından başlatılan Ulusal Staj Programı çok önemli bir proje. Bu projenin en önemli özelliği de tamamen objektif kriterlere göre seçimin gerçekleştirilmesidir. Ulusal Staj Programı (USP) başvuru yapan öğrenciler; eğitim hayatları boyunca sergiledikleri performans, becerilerini arttırmaya yönelik gerçekleştirdikleri çalışmalar ve başarıları göz önünde bulundurularak akademik/mesleki, sanatsal/sosyal ve sportif yeterlik puanları üzerinden değerlenmektedir. İşverenler ise öğrencilere, kimlik bilgilerini görmeden söz konusu yeterlik alanlarında aldıkları puanlar üzerinden staj teklifi göndermektedir” dedi.

Ulusal Staj Programı başvuru şartları ile ilgili de konuşan Prof. Dr. İlhan Ege, “Türkiye, KKTC ve yurt dışındaki üniversitelerde not ortalaması 4 üzerinden en az 2 (diğer sistemlerde dengi) olan, Örgün eğitim veren lisans programlarının 2., 3. veya 4. sınıf öğrencileri, Örgün eğitim veren ön lisans programlarının 1. veya 2. sınıf öğrencileri, yurt içinde öğrenimine devam eden yüksek lisans öğrencileri, yurt dışında yüksek lisans/doktora eğitimine devam eden Türk Vatandaşı veya Mavi Kart sahibi öğrenciler, Organize Sanayi Bölgeleri içerisinde yer alan Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının 10., 11. ve 12. sınıf öğrencileri, 31 Mart 2022 tarihine kadar “kariyerkapisi.cbiko.gov.tr/ulusalstajprogrami” üzerinden  programa başvurabilirler” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. İlhan Ege, “Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’nın desteği ile öğrencilerimizin ve mezunlarımızın istihdam edilmesi ile ilgili çalışmalara önem veriyoruz. En önemli önceliklerimizden birisi de budur. Bu kapsamda öğrencilerimizin eğitim dönemlerinde yarı zamanlı çalışmaları, yabancı dil ve diğer yetkinliklerini geliştirecekleri faaliyetlerde bulunmaları, yaz döneminde de staj olanaklarından faydalanmaları önemlidir. Üniversite yaşamları boyunca sadece sosyal ve kültürel faaliyetler değil, onlarla birlikte akademik ve bilimsel faaliyetlere de katılmaları gerekmektedir. Üniversitemiz akademik ve idari birimleri ile öğrencilerimize birçok olanak tanımaktadır. Kariyer Merkezimiz bu amaçla birçok çalışma yürütmektedir. Öğrencilerimiz, mezunlarımız, hatta yöremizde yaşayan ilgilileri bu faaliyetlere katılmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.


  • 2022-04-01 10:15:59
  • 519

Actual News