Ulusal Staj Programına Öğrencilerimizden Yoğun İlgi

slide background

Meü

slide background

MeüCumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı tarafından düzenlenen ve başvuruları 31 Mart 2022 tarihinde sona eren "Ulusal Staj Programı"na Üniversitemizden toplam 378 öğrenci tarafından başvuru gerçekleştirildi.

Mersin Üniversitesi Kariyer Merkezi Müdürümüz Prof. Dr. İlhan Ege, öğrenciler açısından stajın önemini vurgulayarak “Üniversite öğrencilerinin en büyük şikâyeti mezun olduklarında başvurdukları firmaların deneyim aramaları ve bu nedenle iş olanaklarının kısıtlanmasıdır. Bu deneyim ancak öğrenci iken staj veya yarı zamanlı çalışma ile mümkün olduğu için fırsat eşitliği ile staj imkânı sağlayan “Ulusal Staj Programı”nın öğrencilerimize katkısı büyüktür. Programa her yıl daha fazla kamu ve özel sektör firması katılmaktadır. Programın tanıtımını ve başvuru süreçleri ile ilgili çalışmaları Merkezimiz olarak çok yoğun bir şekilde yaptık’’ dedi.

Bu yılki programa Üniversitemizden başvuran öğrenci sayısının önemli ölçüde arttığını ifade eden Prof. Dr. İlhan Ege; “İlk yıl programa 55 öğrencimiz başvurmuş ve 14 öğrencimiz staj yapmıştı. Geçen yıl ise bu sayı 378 başvuru olmuştu. Bu yıl yaptığımız çalışmalar sonucunda programa başvuru sayısı geçen yıla göre %370 oranında artmış ve 1401 başvuruya ulaşmıştır. Başvuru yapan 1080 öğrencimizin başvuruları Merkezimiz tarafından tek tek kısa sürede incelenmiş ve uygunluk onayları verilmiştir. Başvurularını kariyerkapisi.cbiko.gov.tr adresinden tamamlayan öğrencilerin; belge kontrolü ve değerlendirmelerinin tamamlanmıştır” ifadelerini kullandı.

Program hakkında bilgiler veren Prof. Dr. İlhan Ege, “Kamu ve özel sektörün erişimine açılan stajyer havuzu, ad-soyad, T.C. kimlik numarası, e-posta vb. kişisel bilgileri gizlenerek aktarılmaktadır. Böylece, stajyer havuzuna erişimi sağlanan işverenler, öğrencilere kimlik bilgilerini görmeden, yetkinlik temelli kriterleri üzerinden staj teklifi gönderebilecektir. Böylelikle tüm başvurulara fırsat eşitliği sağlanmış olacaktır” şeklinde konuştu.

Başvuru sayısındaki artışın, hedeflerine ulaştıklarının bir göstergesi olduğunu söyleyen Mersin Üniversitesi Kariyer Merkezi Müdürümüz Prof. Dr. İlhan Ege, “Başvuruların önemli bir sayıya ulaşması bizleri sevindirmiştir. Geçen yıl, bu yılın hedefi olarak başvuru sayısı ve staj yapan öğrenci sayımızı artırır iken bu imkânı tüm birimlere yaymak olarak belirlemiştik. Bu yıl hem farklı bölümler den hem de ciddi bir başvuru olması hedeflerimize ulaştığımızı gösteriyor. Umarım daha çok öğrencimiz bu yıl staj olanağına sahip olur. Bu olanağı sağlayan ve her zaman bizlere destek olan Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığına, Üniversitemiz Rektörlüğü'ne ve programa başvuran öğrenci arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.


  • 2022-04-20 09:25:09
  • 550

Actual News