Kariyer Merkezimizin Faaliyetleri T R T Çukurova Radyosunda Anlatıldı

slide background

MeüMersin Üniversite Kariyer Merkezi Müdürümüz Prof. Dr. İlhan Ege, TRT Çukurova Radyosuna canlı yayın konuğu olarak Kariyer Merkezimizin faaliyetlerini dinleyicilere anlattı.

2 Ağustos Salı günü gerçekleştirilen programda, ilk olarak 30. kuruluş yılını kutlayan Üniversitemizin akademik, sosyal ve kültürel imkânlarına kısaca değinen Prof. Dr. İlhan Ege, “Mersin Üniversitesi Kariyer Merkezi Türkiye’nin en eski ve aktif Kariyer Merkez’lerinden birisidir. Merkezimizin amacı Mersin Üniversitesi öğrencileri, mezunları ve yöredeki insanlara iş hayatı, iş fikirleri, kamu ve özel sektör iş olanakları, yeni girişimler ile ilgili bilimsel, mesleki ve eğitsel çalışmalarda bulunmak, danışmanlık ve bilgilendirme hizmetleri vermektir. Bu kapsamda birçok eğitim, konferans, seminer, tanıtım ve projeler yapmaktayız.” dedi.

Gerçekleştirdikleri etkinlikler hakkında bilgilendirmelerde bulunan Prof. Dr. Ege, “Bu dönem dört önemli kariyer etkinliğine katıldık. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Türkiye’de ilk defa Mersin’de gerçekleştirdiğimiz Doğu Akdeniz Bölgesel Kariyer Fuarı’nın ikincisine Adana’da katıldık ve bir atölye çalışması yaptık. Daha sonra bu atölye çalışmasına katılan öğrencilerden bir kısmı Merkezimizi ziyaret ettiler ve oluşturdukları projeleri beraber tartıştık. Turizm Fakültemizle Turizmde Kariyer Günleri, Denizcilik Fakültemiz ile Kariyer Günleri ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi ile çevrim içi Kariyer Günleri gerçekleştirdik. YKS ve KPSS ücretsiz deneme sınavları yaptık. YKS tercihleri ile ilgili danışmanlıklar yaptık. Üniversite yerleşkesinde ve şehrin yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde faaliyetlerimizi tanıtıcı stantlar açtık. Bu stantlar da zaman zaman ben de bulunup öğrenciler ve vatandaşlar ile sohbet ettim.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. İlhan Ege, “Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’nın desteği ile öğrencilerimizin ve mezunlarımızın, yörede yaşayanların istihdam edilmesi ile ilgili çalışmalara önem veriyoruz. En önemli önceliklerimizden birisi de budur. Bu kapsamda öğrencilerimizin eğitim dönemlerinde yarı zamanlı çalışmaları, yabancı dil ve diğer yetkinliklerini geliştirecekleri faaliyetlerde bulunmaları, yaz döneminde de staj olanaklarından faydalanmaları önemlidir. Kariyer yaşam boyu süren bir süreçtir. Tercih döneminde adaylar kılavuzdaki bilgileri dikkatli bir şekilde okusunlar. Tercih yapmak istedikleri bölümleri iyi araştırsınlar. İstedikleri bölümler okurlar ise hem öğrenciliklerinde hem de mezun olduklarında daha başarılı ve mutlu bir kariyerleri olabilir. Üniversitemiz akademik ve idari birimleri ile öğrencilerimize birçok olanak tanımaktadır. Yurtdışı değişim programları ile eğitimlerinin bir bölümünü yurtdışında okuma imkânlarına da sahiplerdir. Merkezimiz birçok ücretsiz faaliyette bulunmaktadır. Öğrencilerimiz, mezunlarımız, hatta yöremizde yaşayan ilgilileri bu faaliyetlere katılmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.


  • 2022-08-05 20:44:47
  • 275

Actual News