Ulusal Staj Programı Kapsamında Üniversite Öğrencileri Üniversitemizde Stajlarına Devam Ediyorlar


Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı tarafından düzenlenen “Ulusal Staj Programı” kapsamında ülkemizin farklı üniversitelerinden öğrenciler Üniversitemizde staj yapıyor.

Üniversitemiz Kariyer Merkezi Müdürü Prof. Dr. İlhan Ege; Üniversitemizin farklı birimlerinde staj yapan öğrenciler ile bir araya gelerek stajları ile ilgili süreçler konusunda bilgilendirme yaparak stajyer öğrencilerin stajları ile ilgili düşünce ve değerlendirmelerini dinledi.

Prof. Dr. Ege, öğrenciler açısından stajın önemini vurgulayarak, farklı üniversite ve bölümlerden gelen stajyer öğrencilere Mersin Üniversitesi’ni tercih ettikleri için memnuniyet duyduklarını belirtti. Prof. Dr. Ege “Üniversitemizin kuruluşunun bu yıl 31. yılını kutlamaktayız. Rektörümüz Prof. Dr. Erol Yaşar’ın desteği ile Merkez olarak öncelikle öğrencilerimize staj imkânı sağlamaktayız. Bu kapsamda staj imkânı sağlayan ‘Ulusal Staj Programı’ nın öğrencilerimize katkısı büyüktür. Programa her yıl daha fazla kamu ve özel sektör firması katılmaktadır. Programın tanıtımını ve başvuru süreçleri ile ilgili çalışmaları Merkezimiz yürütmekte ve bu dönemde çok yoğun bir şekilde çalışmaktayız. İlk olarak 2020 yılında programa 55 öğrencimiz başvurmuş ve 14 öğrencimiz staj yapmıştı. 2021 yılında ise 378 öğrenci ve 2022 yılında 1.401 öğrenci başvurmuştu. Bu yıl yaptığımız çalışmalar sonucunda programa başvuru sayısı geçen yıla göre artmış ve 1.822 sayısına ulaşmıştır. Başvuru yapan 1.822 öğrencimizin başvuruları Merkezimiz tarafından tek tek kısa sürede incelenmiş ve uygunluk onayları verilmiştir. Ayrıca her yıl yine ‘Ulusal Staj Programı’ kapsamında Üniversitemize stajyer öğrencilerde gelmektedir. Mersin Üniversitesi’ni tercih eden öğrencilerin iş ve işlemleri de Merkezimiz tarafından takip edilmektedir. Stajyer öğrencilerin memnuniyeti de bizim açımızdan önemlidir. Bu imkânı sağlayan ve her zaman bizlere destek olan Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı’na, Üniversitemiz Rektörlüğü’ne ve stajyer öğrencilerin staj yaptığı Üniversitemiz birimlerinin yönetici ve çalışanlarına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Üniversitemizde staj yapan öğrenciler ise staj süresinde Mersin Üniversitesi Kariyer Merkezi’nin ve birimlerinin kendilerine çok yardımcı olduklarını, staj süresince yeni bilgiler öğrendiklerini, teorik olarak öğrendiklerini uygulama fırsatı bulduklarını belirterek bu fırsatı ve ortamı sağlayan Mersin Üniversitesi Rektörlüğüne teşekkür ettiler.

Haber Linki:

  • 2023-08-18 13:31:38
  • 288

"A World University In The Light of Science and Modernity"