Üniversitemiz Tarafından Erdemli'de “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” Anma Etkinliği Düzenlendi

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü


Üniversitemiz tarafından “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” Anma Etkinlikleri kapsamında Erdemli’de bilgilendirme toplantısı düzenlendi. 10 Temmuz Çarşamba günü Erdemli Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı ve Prof. Dr. Erol Yaşar, Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Erdemli İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mehmet Derin, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Şahingözlü, ilçe protokolü, Rektör Danışmanlarımız Prof. Dr. Murat Yakar ve Prof. Dr. Erdal Baykan ile Üniversitemiz akademik ve idari personeli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törende Üniversitemiz İslami İlimler Fakültesi'nden Ar. Gör. Furkan Gan tarafından Kuran-ı Kerim Tilaveti gerçekleştirildi.

Etkinlikte konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, 2016 yılının 15 Temmuz gecesi, ülkemizin dünyada eşine az rastlanan bir mücadele örneği sergilediğini, Türk milletinin, bayrağına, bağımsızlığına, demokrasisine ne kadar bağlı olduğunu bir kere daha tüm dünyaya gösterdiğini belirtti.

Hain terör örgütü Fetö’ye üye alçakların 15 Temmuz gecesi kanlı planlarını kolayca gerçekleştirebileceklerini düşündüklerini ancak Kurtuluş Savaşı'nda destan yazan Aziz Türk milletinin, bir kere daha vatanına el uzatmaya kalkanı affetmediğini vurgulayan Rektörümüz Prof. Dr. Çamsarı, konuşmasına şöyle devam etti: “Silah ve bombalarla bizi yıldırmaya çalıştılar. Çanakkale ruhunun yaşadığı bu toprakların kahraman evlatlarıysa tanklara, uçaklara meydan okudu. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ve camilerden okunan selâlarla meydanlara; köprülere akın eden vatandaşlarımız, canları pahasına hainlere geçit vermedi. Son nefesini verirken bile bayrağını elinden düşürmeden, tanklara kahramanca direndi. Hainler, kahraman Emniyet Teşkilatımız ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin onurlu personelini de karşısında buldu.  Darbe gecesi Ömer Halisdemir gibi kahraman askerlerimiz şehadeti göz alarak direnişin sembolü haline geldi. Ve Allah'a çok şükür zafer, şehitlerimizin ve gazilerimizin sayesinde bir kere daha şanlı Türk milletinin oldu."

Prof. Dr. Çamsarı, Mersin Üniversitesi mensupları olarak hainlere asla geçit vermeyecekleri mesajını daha ilk anda ilgili mercilere ilettiklerini belirterek “Mersin’de vatandaşlarımızla birlikte demokrasi nöbetlerinde yer alarak, Üniversitemizde etkinlikler düzenleyerek ihanet şebekelerine, terörden medet umanlara, milli iradeyi hiçe sayan gözü dönmüş demokrasi düşmanlarına, tavrımızı ve kararlılığımızı gösterdik.” dedi.

Etkinlik daha sonra 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Bilinçlendirme ve Farkındalık Yaratma Amaçlı Bilgilendirme Toplantısı ile devam etti. Toplantının açılışında konuşan Üniversitemiz Erdemli Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Cemile Çelik, demokrasinin ön şartının milli birlik ve beraberlik olduğunu vurgulayarak birçok darbe ve darbe girişiminin yaşandığı Türkiye Cumhuriyeti'nde 15 Temmuz'un diğer darbelerden farklı özelliklere sahip olduğunu belirtti. Prof. Dr. Çelik, 15 Temmuz'da halkın daha ilk andan itibaren dayanışmayla darbecilerle tepki gösterdiğini ifade ederek, darbe girişimine halkın birleşerek tepki göstermesinin demokrasiye olan bağlılığı bir kere daha ortaya koyduğunu söyledi.

Üniversitemiz Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şerife Yorulmaz ise geçmişten bu yana coğrafyamızda tahakküm kurmaya çalışan dış güçlerin faaliyetlerini tarihten çarpıcı örneklerle dile getirdi. Fetö tipi örgütlenmelerin yapısal özelliklerine de dikkat çeken Prof. Dr. Yorulmaz, 15 Temmuz darbe girişiminin küresel sermayeyle, kapitalizmin küreselleşmesiyle ve dünyada ekonomik gücü elinde bulunduran ülkelerin birbirleriyle olan ilişkileriyle doğrudan bağlantısı olduğunu ifade etti. 

Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. İbrahim Bozkurt da konuşmasında özellikle ABD'nin ülkemiz ve bölgemizde yürüttüğü politikalara ve bunun siyasal, toplumsal. askeri ve ekonomik etkilerine vurgu yaptı. Doç. Dr. İbrahim Bozkurt, tarihsel kodlarımızda var olan  milli birlik ve beraberlik hassasiyetine sahip olma bilincimizin dışarıdan gelen ataklara karşı durabilme noktasında öneminin de altını çizdi.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2019-08-06 08:52:52
  • 3272