İslami İlimler Fakültemiz Tarafından Açılış Konferansı Düzenlendi

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü


Üniversitemiz İslami İlimler Fakültesi 2019-2020 eğitim öğretim yılında ilk öğrencilerini alarak eğitim hayatına başladı. Fakültenin açılış konferansı T.C. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş tarafından verildi.

20 Eylül Cuma günü Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi'nde gerçekleşen etkinliğe Mersin Valisi Ali İhsan Su ve eşi Zeliha Su, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve eşi Seher Erbaş, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı,  Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Erol Yaşar, İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdal Baykan ve eşi Nurdan Baykan, İl Müftüsü Şaban Kondi ve eşi Fatma Kondi, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, il ve ilçe müftüleri, akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimiz katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'mızın okunmasının ardından İslami İlimler Fakültesi'nden Öğr. Gör. Abdülhakim Yılmaz tarafından Kur'an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi. 

Törenin açılışında konuşan Mersin Valisi Ali İhsan Su "Hayatımızı hep dosdoğru şekilde yürütmek hepinizin ilkelerinin başında olsun diye tavsiye ediyorum. Her kardeşimizin, her öğrenci arkadaşımızın kendisi, ailesi, ülkemizle ve milletimizle ilgili güzel hayalleri olsun ve bu hayallere ulaşmak için canla başla çalışsın." dedi.  

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, İslami İlimler Fakültesi'nin önemine değinerek "Bir işi bilimiyle yapmazsanız o işi bilmeyenler o boşluğu doldurur. İnşallah buradan pırıl pırıl, bu işe hakim, tertemiz öğrencilerimiz yetişecek ve İslamı İslama yakışır şekilde temiz şekliyle öğrenecek ve öğretecek." dedi. Kampüsümüzde yer alan cami inşaatı hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Çamsarı, İl Müftüsü Şaban Kondi'nin ve hayırseverlerin katkılarıyla yapımı devam eden camimizin, 5000 metre kompleksi ve kapalı alanıyla ve İslami İlimler Fakültemizin kendi alanıyla Üniversitemize yakışır bir kompleks şeklinde önümüzdeki yıl açılışının  gerçekleştirileceğini belirtti ve bugüne kadar yapılan desteğin devamını istediklerini ifade etti. 

İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdal Baykan "Bugün burada İslami İlimler Fakültesinin ilk öğrencileri ile birlikteyiz. 61 öğrencimizle eğitim öğretime başladık. Biz ders işleme, ölçme ve değerlendirme ve dil öğretim konusunda yeni bir takım teknikleri ve modelleri geliştirdik. Fakültemizde de ilk defa bunu denemeye başladık." dedi. Prof. Dr. Baykan, katılımcılara ve desteklerinden ötürü Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı'ya teşekkür etti. 

İslami İlimler Fakültesi ilk dönem öğrencileri adına söz alan Nurdane Diken ise Üniversitemiz İslami İlimler Fakültesi'nde bulunmanın kendileri açısından büyük bir ayrıcalık olduğunu, ders programının ve öğretim üyelerinin ilgisinin gelecek hedeflerine önemli  katkı sağlayacağını vurguladı. 

Açılış konferansı veren T.C. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İslami İlimler Fakültemizin ilk öğrencileri ile buluşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuşmasına başladı. 

Prof. Dr. Ali Erbaş, öğrencilere yaptıkları işi en iyi şekilde yapmalarını, farklı disiplinlerle kesişim sağlayarak kendilerini daha da geliştirmelerini ve yabancı dil öğrenmelerini tavsiye etti. Konuşmasında Kur'an-ı Kerim'den örnekler de veren Prof. Dr. Ali Erbaş, İslam medeniyetinin bütün ilimlerle ilgili olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Erbaş, "İlim sahibi insan aydın insandır, aydınlatan insandır" diyerek nitelikli eğitimin önemine vurgu yaptı. Beşikten mezara kadar ilmin devam ettiğini belirten Prof. Dr. Ali Erbaş "Mezun olana kadar öğrenmenin metotlarını öğreniyoruz. Asıl öğrenme mezun olduktan sonra başlar." dedi. 

Konferansın ardından Vali Ali İhsan Su tarafından plaket sunulan Prof. Dr. Ali Erbaş'a Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı tarafından da hediye takdim edildi. Prof. Dr. Erbaş da Rektörümüze Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kitap setini hediye etti. Etkinlik sonunda İslami İlimler Fakültesi öğrencileri ile hatıra fotoğrafı da çekildi. 


  • 2019-09-20 18:54:55
  • 3118