Üniversitemiz Tarih Topluluğu Güz Konferansları Devam Ediyor

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

MeüÜniversitemiz Tarih Topluluğu tarafından düzenlenen Güz Konferansları kapsamında 15 Ekim Salı Günü Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi C Salonunda "Tarihten Sosyolojiye, Sosyolojiden Tarihe: Yöntemsel Bir Deneme" başlıklı konferans gerçekleştirildi. Konferansa akademik personel ve öğrenciler katıldı.

Açılış Konuşmasında Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr. Şerife Yorulmaz, ‘’Sosyal bilimlerin temel araştırma konusu insandır ve insan gibi değişken bir varlığın söz konusu olduğu bir konuda sabit bir çıkarımın yapılıp yapılmayacağı ve bir genellemeye varılıp varılmayacağı tartışmalıdır. Tarihin işleyişinde de bu böyledir. E.H. Carr’a göre tarihten önce tarihçiyi incelemek gerek, tarihçiyi incelemeden önce de onun tarihi ve toplumsal çerçevesini incelemek gerekir. Çünkü tarihçi bir birey olarak hem tarihin hem de toplumunda ürünüdür. Tarihçi sadece geçmiş olanla ve bitmiş olanla ilgilenmez. Tarihçi, tarihten edindiği tecrübelere dayanarak öngörüde bulunur. Yine Carr’a göre aklın birinci işlevi insanı yalnızca incelemek değil onu dönüştürmektir. Çünkü tarihçi sadece arşivlenmiş tozlu belgeleri inceleyerek bırakırsa önemli bir görevi yerine getirmemiş olur. O da insanın ve toplumun dönüştürülmesidir.’’ ifadelerine yer verdi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Azman "Tarihten Sosyolojiye, Sosyolojiden Tarihe: Yöntemsel Bir Deneme" konulu sunumuyla tarih ve sosyoloji araştırmalarının geçmişten günümüze birbiriyle olan ilişkisi ve birbirine etkileri hakkında önemli bilgiler verdi. 

Tarih Topluluğu Güz Konferansları 23 Ekim 2019 Çarşamba günü Saat 10:00’da Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi C Salonunda Araştırmacı-Yazar Oğuz Aydemir’in ‘’Hırvatistan’da Osmanlı İzleri’’ başlıklı konferansla devam edecek.

Tarih Topluluğu, Güz Konferanslarına katılan konuşmacılara çiçek ve plaket vermek yerine konuşmacı adına TEMA’ ya üç fidan bağışı yaparak çevre duyarlılığında farkındalık yaratmak istediklerini belirtti.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2019-10-23 15:02:06
  • 1534