1. Engelsiz Dişler Çalıştayı Düzenlendi

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

MeüÜniversitemiz Diş Hekimliği tarafından düzenlenen 1. Engelsiz Dişler Çalıştayı'nın açılışı 17 Ekim Perşembe günü Üniversitemiz Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi A Salonunda  gerçekleştirildi.

Çalıştayın açılış törenine Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, protokol üyeleri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katılım sağladı.

Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı Fatma Güldemet Sarı, törende yaptığı konuşmada “İlk defa bu çalıştaydan bahsedildiğinde çok heyecanlandım. Böyle güzel bir çalışmayı kendi imkanlarıyla başlattığı için çok değerli rektörümüze teşekkür ediyorum. Engelli ailelerini ziyaretlerimizde çocuklarının diş tedavisi konusunda ne kadar zorluk çektiklerini gördük. Biz siyasiler ve akademisyenler olarak engelli vatandaşlarımızın yaşı kaç olursa olsun, hep beraber destek olmak için bugün burada toplanıyoruz. Özellikle koruyucu tedavi dediğimiz tedavi noktasında, hem ailelerin hem de çocuklarımızın eğitilmesi çok önemli. Ben bu çalıştayın özellikle Türkiye genelinde çok ses getireceğine inanıyorum. Bu çalıştaya destek olarak engelli vatandaşlarımızın sorununa katkıda bulunduğunuz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.” dedi.  

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ise “ Bugüne kadar yaptığımız projeler arasında beni çok heyecanlandıran iki proje oldu. Biri geçen sene Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün destekleriyle binlerce çocuğumuzun kalp sağlığı açısından önemli bir yere sahip olan minik kalpler projesi, bir diğeri de engelli çocuklarımıza yönelik olarak bu proje oldu." dedi. Diş Hekimi Cenk Uludoğan'ın Mersin'de kendi çabasıyla engelli bireylerin ağız ve diş sağlığı yönünden ulaşma çabasını inanılmaz bir özveri örneği olarak nitelendiren Rektörümüz, Prof. Dr. Ahmet çamsarı, düzenlenen bu çalıştayın bu konuda daha bütüncül ve kurumsal adımlar atılabileceğini belirtti. Prof. Dr. Çamsarı, konuşmasını çalıştaya katkıda bulunanlara teşekkür ederek sonlandırdı. 

Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazım Gümüş ise “Kentimizin ağız ve diş sağlığı hizmetine bir yandan katkıda bulunurken, diğer yandan aldığımız öğrencilerle yükseköğretim sisteminde yerimizi almış durumdayız. Bugün burada olmamızın nedeni engelli bireylerimizin ağız ve diş sağlığına katkıda bulunmaktır.Engelli bireylerimizin ayrıcalıklı yaklaşıma ihtiyacı vardır. Bizde Diş Hekimliği Fakültesi olarak üstümüze ne görev düşerse yapmaya hazırız.” dedi

Diş Hekimi Cenk Uludoğan “Ülkemizde ilk defa özel gereksinimli çocuklarımızın diş sağlığı ile ilgili bir çalıştay düzenlemenin haklı gururu içerisindeyiz. Bizim bu çalıştayı düzenlememizde emeği geçen herkese ve  desteğini esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’ya gönülden teşekkür ediyorum.” dedi

Açılış konuşmalarının ardından İzmir örneği ve saha çalışmaları hakkında Ege Diş hekimleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Ertuğrul Sabah, Adana örneği ve saha çalışmaları hakkında Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Cem Doğan, özel gereksinimli bireylerin özellikleri hakkında Anadolu Üniversitesi Engelliler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. İbrahim Halil Diken, sağlık hizmetlerinde erişilebilirlik mimarisi hakkında Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Özlem Parlak Biçer sunumlarını gerçekleştirdi.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2019-10-18 08:50:30
  • 2201