Onkoloji Hastanemiz Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay'ın Teşrifleriyle Gerçekleşen Törenle Hizmete Girdi

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü


Üniversitemiz Onkoloji Hastanesi’nin açılışı, 6 Mart Cuma günü, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay’ın teşrifleriyle gerçekleştirildi.

Açılış törenine Mersin Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Milletvekilleri Hacı Özkan, Cumhur Taşkın, Zeynep Gül Yılmaz, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, il protokolü, Üniversitemiz akademik ve idari personeli ile öğrencilerimiz katıldı. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törende konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay, sağlık alanında yapılan yatırımlara değinerek Mersin Üniversitesi Onkoloji Hastanesi'nin önemine vurgu yaptı. Oktay konuşmasında, “Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Onkoloji Hastanemiz, ileri teşhis ve tedavi teknolojilerine sahip cihazları, gelişmiş laboratuvarı ve alanında uzman doktor ve sağlık personelleri ile vatandaşlarımıza en iyi sağlık hizmetini verecektir.” ifadelerine yer verdi.

14.500 metrekare kapalı alan üzerine kurulu 150 yatak kapasiteli Onkoloji Hastanemizin sadece Mersin’in değil, çevre illerin de ihtiyacını gidereceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay, “Mersin Üniversitesi Onkoloji Hastanemizin Mersin’e ve Mersinlilere hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. 

Mersin’in sağlıkla ilgili en önemli problemlerinden bir tanesinin, özellikle kanser hastalarımızın diğer illere nakledilmesinde yaşanan sıkıntılar olduğunu belirterek sözlerine başlayan Mersin Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan, “2018’in Ocak ayında Onkoloji Hastanemizin temelini attık. 2 yıl sonrasında çok şükür açılışını gerçekleştiriyoruz. Son 3 yılda özellikle Mersin Üniversitemizin birçok yatırımını hayata geçirme imkanımız oldu. Onkoloji Hastanemizi 70 milyonun üzerinde bir ödenekle tamamladık. Üniversite Hastanemiz yaklaşık günde 4 bin kişiye poliklinik hizmeti vermekte. Mersin Üniversitesi Hastanemiz son derece modern ekipmanlarıyla, nitelikli ve vasıflı öğretim üyeleriyle gerçekten bu bölgenin en önemli sağlık merkezlerinden. Bu açıdan ben Sayın Rektörümüze ve Tıp Fakültesi’nde görev yapan tüm öğretim üyelerimize çabalarından, gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Mersin’i önümüzdeki yıllarda, sağlık alanında çok daha iyi noktalarda göreceğiz. Bugün benim için mutlu bir gün. Çünkü koyduğumuz hedefi 2 yıl gibi kısa bir sürede gerçekleştirdik.” dedi.

Bu önemli yatırımların Mersin’e çok şey kattığını ifade ederek sözlerine başlayan Mersin Valisi Ali İhsan Su ise, “Mersin’imiz her sektörde çok önemli kamu yatırımlarını gerçekleştiriyor. En başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümetimizin desteğiyle eğitimde, sağlıkta, alt ve üst yapıda, her alanda çok önemli işler yapılıyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Onkoloji Hastanemizin hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.” ifadelerinde bulundu.

Konuşmasının başında yoğun programlarına rağmen açılışa katılarak kendilerini onurlandıran Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay’a teşekkür eden Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Mersin Üniversitesi Onkoloji Hastanesinin ilimiz ve bölgemiz açısından önemine değinerek “Hastanemizde bir yandan Mersin ve çevresindeki vatandaşlarımızın kendilerine en yakın olan bir konumda, en iyi ve son dönem cihazlarla sağlık hizmeti almaları sağlanacaktır. Ayrıca diğer bölgelerden ve komşu ülkelerden gelen hastalar için de Mersin Üniversitesi Onkoloji Hastanesi önemli bir sağlık merkezi haline gelecektir.” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, 14 yataklı yoğun bakım ünitesi, 40 kişilik Kemoterapi ve Gündüz Tedavi Ünitesi, yetişkin ve çocuk için ayrı ayrı olmak üzere hematoloji ve onkoloji birimleri, ilgili laboratuvarlar ve diğer tedavi birimleri bulunan Mersin Üniversitesi Onkoloji Hastanesi’nde ayrıca 20 odalı hasta yakınları misafirhanesinin de hizmete girdiği bilgisini verdi.

Mersin Üniversitesi Onkoloji Hastanesi'nde sadece kemoterapi veya transplantasyon yapmakla yetinmeyeceklerini belirten Prof. Dr. Çamsarı, “Ülkemizin yerli ve milli üretim ile 2023 hedefleri doğrultusunda hastanemizde AR-GE çalışmaları da yürüterek dışarıya bağımlılığın azaltılmasına katkı sağlayacağız. Üniversitemiz bünyesinde Biyoteknoloji ve Bilgisayar Mühendisliği gibi bölümlerimizdeki hocalarımız ile multidisipliner çalışmalar yapacağız.” diyerek Teknoparkımız, Teknoloji Transfer Ofisimiz ve Genç Girişimci Merkezinde doğacak fikirlerin Onkoloji Hastanemiz bünyesinde hayata geçirileceğini ve hastanenin bir bilim yuvası haline de geleceğini söyledi. 

Konuşmaların ardından Üniversitemiz İslami İlimler Fakültesi'nden Dr. Öğr. Üyesi Zeki Uyanık tarafından açılış duası okundu. Daha sonra protokol üyelerinin kurdele kesimi ile Onkoloji Hastanemizin açılışı gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay ve protokol heyeti, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı eşliğinde Onkoloji Hastanemizi gezerek bilgi aldı. Üniversitemiz Tıp Fakültesi öğrencilerinin davetinin ardından kendileriyle bir süre sohbet eden Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay, öğrencilerimize başarı dileklerini iletti. 

Ziyaretin ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay ve protokol heyeti, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ali Kaya, Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı,  Prof. Dr. Erol Yaşar ve Üniversitemiz yöneticileri tarafından uğurlandı. 


Haber vídeosu için lütfen tıklayınız!


Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü  • 2020-03-31 10:19:57
  • 4028